04.08.2015 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postrekovače a ich konštrukčné prvky

Aktuálne pri vývoji postrekovačov platí trend smerujúci k presnému dávkovaniu prípravkov, rovnako tak trend smerujúci k ďalšiemu zlepšovaniu kvality práce techniky, ktorý sa odvíja od systému presného poľnohospodárstva. Ďalším už dlhodobo známym trendom pri vývoji techniky na ochranu rastlín je zvyšovanie plošnej výkonnosti, a to pomocou rastúcich pracovných záberov ramien postrekovačov a zväčšovaním objemov nádrží.

Výkonné stroje na ochranu rastlín sú dnes spravidla vybavené počítačmi pre riadenie postrekovej dávky. Trend jasne smeruje k používaniu komunikačného kanálu na báze ISO-Bus. Elektronika v tomto prípade zabezpečí funkčnosť, produktivitu a komfortné ovládanie. Samozrejmosťou je stále častejšie využívanie GPS technológií.

Naznačené trendy pri vývoji moderných postrekovačov sa samozrejme prejavujú aj v riešení jednotlivých konštrukčných prvkov a skupín, z ktorých sa každý postrekovač skladá.

 

Nádrže, čerpadlá a filtre

Zásobné nádrže na postrekovú kvapalinu, ktorú postrekovače aplikujú, sa v dnešnej dobe vyrábajú iba z laminátu, alebo z plastu, teda materiálov, ktoré dobre odolávajú ako agresívnemu prostrediu aplikačných látok, tak aj prípadnému mechanickému zaťaženiu. Každá nádrž má spravidla v hornej časti plniaci a kontrolný otvor. Sú do nej privedené všetky potrebné armatúry - predovšetkým sacie potrubie a miešacie zariadenie.

Súčasné postrekovače sú často vybavené prídavnou nádržou na čistú vodu, ktorá sa po vykonanej aplikácii použije na prepláchnutie nádrže a rozvodov. Ďalej býva súčasťou kvapalinového rozvodu plniaca nádržka, do ktorej sa naleje alebo nasype prípravok, ktorý je potom kvapalinou dopravený do zásobnej nádrže a rozmiešaný. Pre dodržanie koncentrácie počas celého času práce je postrekovač vybavený miešacím zariadením, ktoré najčastejšie pracuje na hydraulickom princípe. Tak nedochádza k sedimentácii ani zle rozpustných látok a oddeľovaniu jednotlivých frakcií postrekových emulzií.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Celý článok v RN č. 32

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down