Pri zdvihu paralelogramom postrekové ramená pomyselne opisujú kružnicu. Pokiaľ sa ramená dvíhajú vo veži, tak sa pohybujú smerom hore a dole po kolmej priamke. Pri veži je výhodou, že ramená je možné zdvihnúť na vyššiu maximálnu postrekovú výšku, čo je dôležité pri neskorých aplikáciách vysokých porastov. Paralelogram je zase výrobne jednoduchší a lacnejší. Veľa výrobcov v minulých rokoch prešlo od veže k paralelogramu, niektorí pri veži zostali a jeden globálny výrobca sa pri najnovšom type samochodného postrekovača rozhodol zmeniť spôsob zdvihu ramien z paralelogramu na vežu.
Pokúsili sme sa porovnať oba typy zavesenia ramien z hľadiska presnosti zapínania a vypínania postreku. Spomínaná presnosť je dôležitá v prvom rade na úvrati. Po objazde poľa a nasledujúcich súbežných jazdách sa na úvrati musí presne vypnúť postrek, pretože pri prestreku by došlo k dvojnásobnej dávke a možnému poškodeniu porastu.
Pri vypnutí postreku príliš skoro by buriny pred úvraťou rástli ďalej. Presné vypínanie postreku je bezpodmienečne nutným predpokladom aj pre bodovú aplikáciu alebo napríklad ošetrovanie hniezda pichliača. Bodová aplikácia, ako ničenie jednotlivých riedko rastúcich burín, sa už niekoľko rokov uplatňuje v suchých oblastiach Kazachstanu, Austrálie a Ameriky. V Európe, kde oveľa viac prší, je počet burín na m2 spravidla vyšší ako 10, často aj viac ako 100, takže reálna možnosť použitia bodovej aplikácie je u nás skôr výnimočná, než aby to bola štandardná metóda postreku.
......
Ivan Olšan, AGRIO MZS, s.r.o.
Celý článok nájdete v RN č. 6 / 5.2.2025