„Posúvame hranice ochrany poľných plodín“

K tradičným účastníkom Celoslovenských dní poľa - tentoraz uskutočnených v Dolnej Krupej, patrí spoločnosť Corteva Agriscience Slovensko, ktorá na 11. ročníku podujatia v rámci svojej expozície predstavila varianty ochrany dôležitých poľných plodín, konkrétne obilnín, repky, kukurice a slnečnice. Taktiež hybridy repky značky Pioneer.

CDP 2022

„V ponuke máme viaceré prípravky, ktoré patria k najlepším v ochrane dôležitých poľných plodín, predovšetkým obilnín, kde komplexne pokrývame herbicídnu, insekticídnu a fungicídnu ochranu,“ uviedol Ing. Jozef Gembec, zástupca spoločnosti Corteva Agriscience Slovensko.

V ochrane jarného jačmeňa proti burinám sa osvedčil širokospektrálny herbicíd Zypar s novou účinnou látkou halauxifen-methyl v kombinácii s florasulamom. Výhodou ošetrenia Zyparom je podľa J. Gembeca široké aplikačné okno až do fázy BBCH 45 (zdurenie pošvy vlajkového listu). Vhodný je aj pre neskoršie aplikácie do nevyrovnaných porastov jačmeňa, pričom je k ošetrovanej plodine vysoko selektívny.

„Keďže jačmeň jarný je náchylný na múčnatku, odporúčame najskôr ošetrenie prípravkom Atlas S v dávke 0,2 litra na hektár, následne v T2 termíne aplikovať prípravky Mizona alebo Librax,“ ktoré ako zdôraznil J. Gembec, vďaka účinným látkam fluxapyroxad a pyraclostrobin veľmi dobre pôsobia proti listovým škvrnitostiam, hrdziam, septóriám a ďalším chorobám. Fuzariózy klasu efektívne zvládne kombinácia dvoch azolových prípravkov - Lynx a Simveris. Zástupca spoločnosti zo škodcov upozornil na kohútiky, proti ktorým sú určené predovšetkým syntetické pyretroidy - Rafan Max a Karis Max.

Efektívne v ochrane pšenice

V pšenici ozimnej aj jarnej sa v ochrane proti trávovitým a širokolistým burinám presadil prípravok Orcane s účinnou látkou pyroxsulam. Taktiež obsahuje  účinnú látku arylex, ako efektívne riešenie na meniace sa burinové spektrum. Použitie Orcanu na jar v porastoch ozimín je veľmi jednoduché - aplikuje sa v dávke 50 gramov na hektár, ako zdôraznil J. Gembec - vždy so zmáčadlom Šaman v dávke 0,4 litra na hektár. Optimálny termín aplikácie je od začiatku odnožovania obilniny až po vytvorenie druhého kolienka.

Čo sa týka ochrany proti chorobám - v pšeniciach odporúča skoro na jar aplikovať širokospektrálny fungicíd Soligor s tromi účinnými látkami (prothioconazole, spiroxamine, tebuconazole). Konkrétne v pokuse v Dolnej Krupej bol Soligor aplikovaný v nižšej dávke 0,7 litra na hektár – podľa J. Gembeca uvedená dávka postačuje pre nižší infekčný  tlak na začiatku vegetácie, taktiež v plnej dávke 0,9 litra na hektár s cieľom poukázať na celkovú účinnosť aplikácie. V pokuse bol v pšenici aplikovaný fungicíd Mizona v dávke jeden liter na hektár na ošetrenie vlajkového listu, resp. listu pod ním, následne pre ochranu klasu fungicíd Simveris s účinnou látkou metconazole. Vhodnou alternatívou do T2 ošetrenia (BBCH 39) je Librax, ktorý vďaka vyššej dávke SDHI molekuly a azolu dokáže účinne ochrániť porast proti septoriózam, hrdziam a škvrnitostiam. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down