Na viacerých lokalitách najmä južného Slovenska boli zaznamenané významné poškodenia vzchádzajúcich rastlín slnečnice.
Okienko odborníka
Imágo tohto chrobáka ma telo dlhé do deväť milimetrov, sivohnedej farby. Dorastená larva je tmavohnedá, dlhá do 17 milimetrov. Prezimuje imágo na zatrávnených plochách vedľa polí. Aktivita imág začína skoro na jar, na samom začiatku vegetácie, v marci. Samičky kladú vajíčka do pôdy na polia obsiate okopaninami. Plodnosť samičiek je najvyššia, keď sa živia na slnečnici alebo lucerne. Vyliahnuté larvy žijú v pôde, kde sú prítomne počas mesiacov jún a júl. Potemník pieskový má jednu generáciu do roka.
Vyskytuje sa v juhovýchodnej Európe v stepiach a polostepiach. Najviac sa vyskytuje na ľahkých pôdach, na ktorých nie je hustá vegetácia. Masovému výskytu škodcu vyhovuje teplé a suché počasie a tiež veľký podiel okopanín z pestovaných plodín.
Imága sú polyfágne, môžu sa živiť na približne 40 druhoch kultúrnych a divorastúcich rastlín. Imága na jar najviac škodia na vzchádzajúcich rastlinách slnečnice, cukrovej repy, sóje a iných plodinách. Imágo obžiera klíčne listy a vegetačný vrchol čo spôsobuje hynutie mladých rastlín. Počas jari, keď je veľmi sucho imága požierajú rastliny aj pod povrchom pôdy, do hĺbky 2-3 centimetre a takto poškodené rastliny hynú. V priaznivých rokoch pre škodcu, t. j. keď je jar suchá, môže tento zničiť celé plochy obsiate slnečnicou, ktoré sa musia potom preorať a znovu vysiať.
Možnosti ochrany
Z agrotechnických opatrení je významný osevný postup, konkrétne sa treba vyhýbať pestovaniu okopanín dva roky po sebe.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.