Zisk potravinárskeho priemyslu v Slovenskej republike sa za deväť mesiacov minulého roku v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2009 znížil o 33,5 %. Na svojom valnom zhromaždení o tom informovala Únia potravinárov Slovenska (ÚPS).
Pohoršili si všetky výrobné sektory s výnimkou výroby krmív a vína. V prvých troch kvartáloch minulého roku pracovalo v potravinárskom odvetví viac ako 30 tisíc pracovníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 6,6 %.
Priemerná mesačná mzda v potravinárstve stúpla v sledovanom období o 3,7 % na 720 eur, pričom najvyššie zárobky vykázali zamestnanci pri výrobe škrobu a škrobárenských výrobkov, cukru a piva. Na opačnom konci s najnižšími zárobkami skončili zamestnanci v sektore produkcie mäsových výrobkov.
Potravinová sebestačnosť Slovenska podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša dosahuje v súčasnosti už iba 47 %. V tomto ukazovateli Slovensko predbehli podľa J. Bíreša aj také krajiny, ako napríklad Malta. V prípade krmív má domáci pôvod iba necelých 25 %.
Jednou z najväčších priorít Únie potravinárov Slovenska bude podľa jej predsedu Dušana Janíčka etický kódex, ktorý má byť alternatívou rušeného zákona o obchodných reťazcoch upravujúci vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi a zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov, kde ÚPS pripravuje viacero rokovaní a aktivít.
Potravinári nesúhlasia s návrhom na zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi dodávateľom a odberateľom tovaru, ktorým sú potraviny, hoci už v Národnej rade SR prešiel prvým čítaním.