Lepšia informovanosť, ktorá spotrebiteľovi umožní výber vyváženej a zdravšej stravy – to je cieľom dlho pripravovaného nariadenia o informáciách na potravinách, ktoré koncom septembra schválila Rada Európskej únie. Na prispôsobenie sa nariadeniu, ktoré so sebou prináša viaceré zmeny a novinky, budú mať výrobcovia potravín tri až päť rokov.
Jedno z najdôležitejších opatrení sa týka takzvanej povinnej nutričnej deklarácie: podľa nového nariadenia sa na obale bude musieť povinne uvádzať nielen energetická hodnota, ale i množstvo tukov, nasýtených tukov, sacharidov, cukrov, bielkovín a solí. Obsah týchto látok bude musieť byť prepočítaný na sto gramov alebo sto mililitrov produktu, a v prípade, že bude mať výrobca o to záujem, môže byť prepočítaný i na jednu porciu. To isté platí aj pre uvádzanie energetickej hodnoty: i tá musí byť prepočítaná na sto gramov alebo sto mililitrov, a na dobrovoľnej báze aj na porciu.
Stanovené povinné nutričné údaje môžu byť dobrovoľne doplnené aj o hodnoty ďalších živín, ako sú napríklad mono-nenasýtené a poly-nenasýtené mastné kyseliny, polyoly, škrob, vláknina, vitamíny či minerálne látky. Ďalším dobrovoľným údajom je percentuálny podiel referenčného príjmu (tzv. GDA: Guideline Daily Amounts, čiže doporučená denná dávka). Producenti môžu okrem toho použiť aj inú formu označenia nutričných hodnôt, napríklad farby semaforu alebo grafické symboly, ale len za predpokladu, že táto forma nemätie spotrebiteľa a nevytvára bariéru pre vnútorný obchod EÚ.
Čo sa týka grafickej úpravy, všetky prvky povinného nutričného označovania musia byť uvedené v rovnakom zornom poli, a niektoré z nich možno zopakovať na prednej strane obalu. Mali by byť vo forme tabuľky, no ak na obale nie je dostatok miesta, môžu byť uvedené aj vedľa seba v riadku. Informácie musia byť ľahko čitateľné, a preto nariadenie upravuje i minimálnu veľkosť písma: to by malo v prípade povinných informácií dosiahnuť aspoň 1,2 milimetra. Ak najväčšia plocha obalu nedosahuje 80 centimetrov štvorcových, požadovaná veľkosť písma je znížená na 0,9 milimetra. No a ak najväčšia plocha obalu nedosahuje ani 25 centimetrov štvorcových, nutričné označenie sa nepožaduje. V súlade s medzinárodne uznávanými pravidlami Codex Alimentarius okrem toho platí, že ak najväčšia plocha nedosahuje 10 centimetrov štvorcových, nemusí sa uvádzať ani zoznam zložiek. Bez ohľadu na rozmery obalu na ňom ale nesmie chýbať názov potraviny, prítomné alergény, čisté množstvo a dátum minimálnej trvanlivosti.
V záujme ochrany spotrebiteľa sa zakazuje uvádzať zavádzajúce informácie, čo znamená, že označovanie musí byť presné, jednoznačné a zrozumiteľné, a nesmie obsahovať klamlivé informácie. Prax, kedy sa vyvolávalo zdanie prítomnosti určitej zložky, pričom táto obvykle používaná zložka bola nahradená inou, je už zakázaná. V prípade, že pri výrobe potraviny bola namiesto zložky, ktorú by spotrebiteľ normálne očakával, použitá náhradná zložka (napríklad zložka z rastlinného tuku nahradzujúca syr na pizze), sa producent musí postarať o špeciálne označenie: informácia o úplnej alebo čiastočnej náhrade zložky musí byť uvedená hneď na začiatku zoznamu zložiek.
Zmeny sa týkajú aj označovania krajiny pôvodu. Doterajšie pravidlá, kedy sa povinne uvádzala krajina pôvodu u čerstvého hovädzieho a teľacieho mäsa, u ovocia a zeleniny, medu či olivového oleja, sa rozširujú o ďalšie typy potravín. Nariadenie počíta s tým, že sa tento údaj bude uvádzať aj v prípade čerstvého bravčového a kuracieho mäsa, a i v prípade mäsa oviec a kôz.
MARÍNA URBÁNKOVÁ