Na základe výsledku laboratórneho rozboru vykonaného PCR metódou bol potvrdený výskyt karanténneho háďatka deštrukčného (Ditylenchus destructor) na cibuliach tulipána v obchodnej sieti SR. Vzorka bola odobratá v obchodnom centre OBI v Nitre.
Signalizačná správa
Hostiteľské rastliny
Medzi hlavné hostiteľské rastliny D. destructor patria zemiaky, cibule, hľuzy, podzemky okrasných kvetov (gladiola, šafrán, hyacynt, tulipán, narcis, iris, atď.), ale príležitostne sa háďatko môže vyskytovať na mrkve, petržlene, ďatelinovinách, repe, cvikle, podzemnici olejnej, cesnaku, jahodách a na niektorých burinách (napr. Mentha arvensis, Sorchus arvensis). Spolu môže napádať asi 70 druhov pestovaných rastlín a burín a podobný počet húb, ktoré boli zistené ako hostitelia.
Príznaky napadnutia
Začínajúce napadnutie háďatkom sa prejavuje na hľuzách zemiakov objavením sa malých, špinavo-bielych škvŕn pod pokožkou, ktoré sa neskôr zväčšujú a tmavnú. Na silne postihnutých hľuzách sú typické vpadnuté miesta s rozpraskanou a zvrásnenou šupkou, ktorá sa miestami oddeľuje od dužiny. Háďatká sa koncentrujú v bielych tzv. múčnatých pletivách na okrajoch škvŕn. Hnilobné procesy v hľuzách sú vyvolané sekundárnou infekciou baktériami, hubami a voľne žijúcimi háďatkami, ktoré môžu byť prítomné s D. destructor. Na nadzemných častiach rastlín nebývajú výrazné symptómy, hoci zo silnejšie napadnutých hľúz vyrastajú slabé rastliny, ktoré obyčajne hynú. Podľa vonkajšieho vzhľadu samotnej hľuzy je veľmi ťažké odhaliť prítomnosť D. destructor. Podobné prejavy napadnutia sa prejavujú aj na koreňovej zelenine.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.