Jedna z tém zimného seminára spoločnosti Syngenta bola zameraná na genetiku PowerCell® - na jej prínosy a benefity pre poľnohospodársku prvovýrobu s predstavením ponuky hybridov kukurice s využitím na siláž a pre výrobu bioplynu.
„Kukurice s genetikou PowerCell® sú nielen úrodné, ale disponujú veľmi dobrými parametrami stráviteľnosti, vďaka čomu sú univerzálne využiteľné ako pre produkciu mlieka tak pre bioplynové stanice,“ povedal v úvode svojho vstupu Ing. Vojtech Kocurek, Ph.D. zo spoločnosti Syngenta.
Výsledky z pokusov
„V tomto roku sme realizovali dve skupiny pokusov. V lokalite Huncovce sme sa zamerali na hybridy s FAO 200 - 260 a v štyroch lokalitách na juhozápade Slovenska a pohraničia sme testovali hybridy s FAO 280 -580,“ uviedol V. Kocurek.
Najvyššie úrody na lokalite Huncivce dosiahol hybrid SY Kardona - spolu s SY Bratisla (oba z genetiky PowerCell®) preukázali aj vyššiu energiu laktácie a vyššiu stráviteľnosť vlákniny v porovnaní s ostatnými hybridmi v pokuse. „Taktiež sme zisťovali aj energetický produkčný mliekový potenciál, v hodnotení ktorého SY Kardona a SY Bratisla dosiahli opäť najlepšie výsledky,“ dodal V. Kocurek.
Čo sa týka produkcie bioplynu presadili sa SY Werena a SY Welas - sú to hybridy, ktoré vynikajú veľkou produkciou hmoty a vysokým obsahom škrobu.
Druhá skupina pokusov s hybridmi s FAO nad 280 sa uskutočnila v lokalitách Haniska, Veľký Meder, VÚRV Ivanovice a VÚ krmovinárskom v Troubsku.
„Najskorší hybrid v pokuse - SY Campona (FAO 280) - úrodovo dopadol veľmi dobre, čo sa týka kvality - dosiahol najlepšie výsledky, preukázal tak vysokú stráviteľnosť vlákniny ako ďalší benefit genetiky PowerCell®. V prípade produkcie metánu na hektár a produkcie energie na hektár, najlepšie výsledky dosiahol NK Helico,“ dodal k výsledkom V. Kocurek.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.