08.11.2021 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na zvýšenú migráciu škodlivých hlodavcov do maštalí

S príchodom chladnejších vonkajších teplôt treba počítať so zvýšenou migráciou škodlivých hlodavcov do maštalí. Spolu s tým hrozí aj zvýšené nebezpečenstvo zavlečenia patogénov do vnútorných priestorov.

Potkany a myši môžu byť na farme veľkou záťažou. Prenášajú choroby, spôsobujú nepokoje medzi zvieratami, vedú k stratám produkcie a škody spôsobujú aj na budovách. Hlodavce žerú nielen krmivo zvierat, ale ohrýzajú aj izolačný materiál a káble.

Na jeseň, len čo je úroda zozbieraná a vonku je už chladno, hľadajú potkany a myši teplé miesta na prezimovanie. Dôležité je preto zavčasu vykonávať pravidelné kontroly, aby sa zistili prípadné viditeľné stopy po hlodavcoch. Prvými príznakmi sú cestičky, exkrementy a obhryzené predmety. Jeden pár potkanov a ich potomstvo môžu splodiť až 1000 potkanov za rok.

Opatrenia prijaté na ich vyhubenie sa musia zdokumentovať a uchovať spolu s návodmi použitých prípravkov, ako aj ich množstvom s presným dátumom použitia. Prehľadný plán so zakreslenými bodmi uložených návnad by mal byť uložený spolu s ostatnou dokumentáciou. Na základe týchto dokladov je  možné sústavne účinne likvidovať nápor škodcov.

Aby bol boj proti hlodavcom účinný, treba si tiež nechať poradiť pri kúpe výrobku. Zohľadniť treba aj to, že prostriedky na ničenie škodcov treba pravidelne meniť, aby nedošlo k ich rezistencii.

Tipy na boj proti hlodavcom

  • Pátrať po nich najmä v noci. Potkany sú veľmi plaché a vylezú von, až keď je na farme pokoj. Preto až neskoro večer, za tmy, treba prejsť opatrne dvor, skontrolovať kúty a miesta, kde by mohli byť zvyšky krmiva, ako aj sklady. Ak je cez deň vidieť jedného potkana, možno už predpokladať vysoké zamorenie.
  • Okolo stajní udržiavať poriadok, aby potkanom nebolo poskytnuté žiadne útočisko na hniezdenie. Odpadky musia byť pravidelne odstraňované. Kríky a iná vegetácia priamo pri stajni poskytujú hlodavcom ochranu. Optimálna je štrkové cesta okolo stajne, pretože v nej nemôžu hlodavce hĺbiť chodby a jamy.
  • Potkany a myši sú takmer slepé a na orientáciu používajú hmat. S dlhými chlpmi na orientáciu behajú popri stenách či iných predmetoch. Zriedka sa pohybujú v otvorenom priestore, preto návnady a pasce treba umiestniť k stenám, prípadne tam, kde majú cestičky alebo nahromadené exkrementy.
  • Pri práci s návnadami používať rukavice, aby sa zabránilo prenosu ľudského pachu.
  • Hlodavce majú na nohách hmatové podušky, ktoré sú veľmi citlivé, preto sa treba vyhýbať kovovým nástrahám. Zmena okolia súčasne s umiestnením nástrahových staníc zvyšuje účinnosť, pretože hlodavce sú nútené zmeniť svoje návyky a hľadať novú skrýšu.
  • Ak potkany návnadu príjmu, treba ju priebežne dopĺňať. Potkan príjme za deň asi 30 až 50 g, t. j. sto potkanov jej zožerie asi 3 až 5 kg za deň.
  • Návnady treba umiestniť tak, aby sa k nim dostali iba škodcovia Ak by sa k nim dostali deti alebo domáce zvieratá, treba postupovať podľa priloženého návodu, ktorý obsahuje aj núdzové protiopatrenia, ktoré je potrebné bezpodmienečne dodržať.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down