02.11.2011 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prax im ukázala, že spájať sily sa oplatí

Ozajstným požehnaním všetkých seminárov, sympózií či rôznych profesijných dní je to, keď si slovo zoberú ľudia z praxe. Tie vystúpenia sú takmer všetky do jedného "o niečom". Zriedkakedy to býva mlátenie prázdnej slamy. Ľudia z praxe v drvivej väčšine prípadov totiž hovoria k veci. A so znalosťou veci samotnej.

Inak to nebolo ani na nedávnom stretnutí prvovýrobcov mlieka v Sielnici. Pomerne pokojný priebeh podujatia v popoludňajšej časti programu v dobrom slova zmysle narušilo vystúpenie, o ktoré sa postaral Ing. Štefan Petrík, riaditeľ MVL Agro , s. r. o., Bánovce nad Bebravou. Hneď v úvode svojho emotívne ladeného prejavu si položil rečnícku otázku. Spýtal sa, kto je vinný za nielen súčasný, ale viac menej dlhodobo nelichotivý stav vo výrobe mlieka...
"Na sto hektárov chováme len 8 kráv. A MP a RV SR nám znižuje objem príspevkov na veľkú dobytčiu jednotku", konštatoval Š. Petrík. "Prvovýroba mlieka je vari posledné odvetvie živočíšnej výroby, čo ešte ako tak funguje. A nemali by sme dovoliť, aby sme dopadli tak, ako naši kolegovia z iných chovateľských odvetví. Môžeme si však dovoliť dlhodobo vyrábať mlieko so stratou v prepočte na bývalé tri koruny za liter?", kládol otázku plénu.
A vyzval ho, aby nemlčalo, keď sa im odberatelia surového kravského mlieka pokúšajú znížiť cenu za liter o jeden až dva centy.
"Neraz sa stane, že odberateľ nám oznámi nižšiu odbytovú cenu, a my mlčíme. Mliekáreň nám oznámi, že za liter mlieka nám zaplatí menej, a ani sa nenamáha zdôvodniť, prečo pristupuje k takému kroku. Treba sa už nahlas spýtať, kto obchoduje s naším mliekom... Nám zaplatia 30 centov za liter, a za 36 centov ho obratom vyvezú do Talianska. Nedajme sa natrvalo zahnať do kúta. Ukážme, že aj my máme svoju silu, lebo inak sa to s našim odvetvím určite neskončí dobre," nabádal Š. Petrík.
A potom ponúkol aj návod, ako by producenti mlieka mohli vybŕdnuť zo súčasného pre nich nevýhodného postavenia. Podľa jeho slov o cene treba jednať. Na to však musia byť vyjednávači náležite pripravení. A musia mať naporúdzi aj dostatok argumentov. Jedným z nich by malo byť aj to, aby prvovýrobcovia požadovali aspoň takú cenu, ktorá im pokryje oprávnené náklady na produkciu mlieka. Ďalším argumentom by v súčasnej dobe mohlo byť aj to, že odbytová cena v súčasnosti "nepadá" ani v susednej Českej republike či v Nemecku. Tak prečo by ju mliekárne mali znižovať práve na Slovensku?
"Naši koordinátori v rámci územných buniek SZPM či ďalší vyjednávači však musia mať príslušné znalosti. Musia ovládať aspoň základy marketingu. A samozrejme, musia mať poruke dostatok cenových a iných informácií zo sveta a najmä z okolitých štátov, predovšetkým z krajín V-4", konštatoval Š. Petrík.
Na jeho vystúpenie potom voľne nadviazal Ing. Peter Lelkes, predseda Poľnohospodárskeho družstva Sokolce, okres Komárno. A priblížil čerstvú skúsenosť, ktorú získali producenti mlieka zo západoslovenského regiónu pri vyjednávaní s mliekárňou Rajo Bratislava.
"Všetci, čo sa pohybujeme v tomto odvetví, vieme, že na Slovensku práve Rajo robí cenovú mliečnu politiku", podotkol P. Lelkes. "A nás nahneval september tohto roku, kedy nám Rajo medzimesačne znížilo cenu. Zdôvodnilo to tým, že kumulatívne ceny majú dlhodobo vyššie, ako je priemerná cena v rámci SR. Taký argument nás však vonkoncom neuspokojil. Dali sme hlavy dokopy a dohodli sme si stretnutie prvovýrobcov mlieka vo Vajnoroch. Zišlo sa nás tam asi 50, ale zastupovali sme zhruba 85 dodávateľov mlieka do mliekárne Rajo. Vzniklo tak akési voľné združenie", vysvetlil P. Lelkes.
Na spomenutom stretnutí vo Vajnoroch napísali akýsi varovný list, adresovaný Predstavenstvu firmy Rajo. Fundovane v ňom opísali vlastné problémy. A podložili to argumentmi.
"Našich odberateľov sme upozornili, že nie našou vinou sa výroba mlieka zo Slovenska vytráca", podotkol P. Lelkes.
Keďže vlastník firmy Rajo sídli v Bavorsku, list preložili do nemčiny. A odoslali ho na príslušné miesta. Výsledok ich počinu je viac ako nádejný.
"Práve včera, (26. októbra 2011 - pozn. autora) sme opäť vyjednávali s odberateľmi nášho mlieka. Ale už sme s nimi rokovali ako partneri", konštatoval P. Lelkes.
Ukázalo sa, že nemecký majiteľ bratislavskej mliekárne Rajo vzal iniciatívu slovenských prvovýrobcov mlieka naozaj vážne.
"Po včerajšku mám dôvod veriť, že Rajo už nebude udávať na Slovensku negatívny tón pri určovaní odbytovej ceny mlieka", povedal P. Lelkes.
Okrem väčšieho pochopenia a partnerskejšieho prístupu si dodávatelia mlieka do firmy Rajo podľa slov P. Lelkesa vyrokovali aj to, že k základnej nákupnej cene budú dostávať aj primerané prirážky za tuk a bielkoviny ako aj kvantitatívne príplatky. A odbytová cena v novembri zostane minimálne rovnaká ako bola v októbri tohto roka.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down