Jednou z príležitostí, kedy aj laická verejnosť môže byť oboznámená s rozsiahlou činnosťou Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave sú výstavy a prezentácie akou je aj Agrokomplex 2016, kde v rámci expozície priblížili obsah a náplň činnosti tejto nezastupiteľnej inštitúcie na Slovensku.
„Vždy, keď máme príležitosť, považujeme za dôležité priblížiť odbornej, ale aj laickej verejnosti našu činnosť, ktorá je veľmi rozsiahla, týka sa úradnej a štátnej odbornej kontroly všetkých vstupov do poľnohospodárstva, t. j. začíname kontrolou pôd, hnojív, osív, sadív a množiteľského materiálu. Taktiež sú to úradné kontroly v oblasti prípravkov na ochranu rastlín, krmív a v ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Ďalej je to registrácia nových odrôd poľnohospodárskych plodín, certifikácia osív a sadív,“ predstavila na úvod dôležité oblasti pôsobenia ústavu Ing. Katarína Hanzelyová, vedúca Kancelárie generálneho riaditeľa ÚKSÚP-u. Ako ďalej uviedla, v tomto roku výstavu zamerali na ochranu rastlín, hlavne na sprístupnenie informácií o karanténnych škodcoch a inváznych burinách, ktoré pre životné prostredie znamenajú veľkú záťaž v prípade, ak by sa dostali na územie Slovenska.
Oblasť ochrany rastlín
„Jednou z náplní našej činnosti je zabrániť zavlečeniu a rozširovaniu škodlivých organizmov na územie Slovenskej republiky. Karanténne škodlivé organizmy sa preto veľmi pozorne sledujú našimi fytoinšpektormi,“ uviedol Ing. Peter Vrabček, riaditeľ Odboru ochrany rastlín.
Na ÚKSÚP-e sú každoročne vypracovávané správy o monitoringu týchto organizmov, ktoré sú zasielané do Európskej komisie a taktiež všetkým rastlinolekárskym partnerom v EÚ.
Jedným zo skupiny veľmi nebezpečných škodlivých organizmov je háďatko borovicové, ktoré napáda zdravé stromy, poškodzuje ich pletivá, čím strácajú schopnosť transportovať vodu, následne chradnú a odumierajú. Vektormi prenosu sú vrzúniky.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.