Dlhotrvajúce periódy tepla spôsobujú v mnohých maštaliach straty na výkonoch zvierat, znižujú obsah mliečnych zložiek, plodnosť a dochádza i k ďalším problémom. Stres z tepla môže v extrémnych prípadoch viesť až k smrti.
Hovädzí dobytok patrí k zvieratám s veľmi dobrými termoregulačnými schopnosťami, napriek tomu nie je schopný zachovávať striktnú homeotermiu. Dobytku, vzhľadom na jeho arktický fylogenetický pôvod, lepšie vyhovuje pobyt v prostredí s nízkymi teplotami. V prípade pôsobenia citeľného tepelného stresu môže telesná teplota týchto zvierat kolísať až o 3 °C.
Príčiny tohto javu treba hľadať najmä v disproporcii produkcie a výdaja tepla v organizme. Dobytok produkuje veľké množstvo tepla najmä z mikrobiálnej činnosti predžalúdkov a musí sa tepla zbaviť preto, aby organizmus zostal v tepelnej rovnováhe a nedošlo v extrémnych prípadoch k úhynom zvierat na prehriatie. V dôsledku relatívne malého povrchu tela kravy (6 m²) sa dobytok zbavuje nadbytočného tepla s veľkými problémami. V chladnejších podmienkach chovateľského prostredia je situácia lepšia, pretože v tomto prípade pôsobí tzv. väčší tepelný spád medzi organizmom a okolitým prostredím. To uľahčuje výdaj tepla z tela. Zóna tepelnej neutrality kráv s dojivosťou 40 litrov mlieka sa pohybuje od - 6 °C až do 20 °C. V rozmedzí týchto teplôt nemusia aktivovať obrannú reakciu na tepelný stres. Pri aktivovaní obranných mechanizmov dokáže tolerovať teploty od - 30 °C do 26 °C.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 29.