Prvá slovenská banka, Hornouhorská banka Tatra, účastinná spoločnosť, bola po takmer ročných prípravách založená dňa 2. februára 1885 v Martine. V nedeľu 2. februára 2025 tak uplynulo 140 rokov od tohto významného počinu v dejinách slovenského finančníctva.
MARTIN. Koncom 60. rokov 19. storočia sa začali na Slovensku vo väčšej miere zakladať peňažné ústavy. Medzi nimi vznikla 2. februára 1885 v Martine aj Hornouhorská banka Tatra, ktorá bola prvým finančným ústavom so slovenským kapitálom. Iniciátorom jej založenia boli najmä slovenskí podnikatelia Rudolf Krupec a Ján Milec. V riadiacich orgánoch tejto banky pôsobili mnohé osobnosti slovenskej politiky a kultúry.
O programe banky sa viac dozvedáme z listu jej zakladateľov Pavlovi Kuzmánymu, riaditeľovi Živnobanky v Prahe, napísanom v januári 1884.
Program banky
1. Vstúpiť do spojitosti so všetkými na našich stranách účinkujúcimi sporiteľňami, pomocnicami, čoby sprostredkujúci ústav pri zadovažovaní pre ne lacného úveru, a podľa potreby napomáhať zakladanie takých ústavov tam, kde ich ešte niet, a kde by oni predsa prosperovať mohli.
2. Obľahčovať dosť významný obchod našich turčianskych šafraníkov, trenčianskych drotárov a oravských plátenníkov v cudzozemsku.
3. Umožňovať zavádzanie kupecko-priemyselných i továrnických podnikov na našich stranách, v ktorých pohodlie železničnej premávky, zavedenie väčšieho priemyslu nám čo životnú otázku nakladá.
4. Zakupovať dosť často predávané veľké statky a taktiež podrobne rozpredávať.
Nové filiálky
Hornouhorská banka Tatra sa s účastinným kapitálom 400 000 zlatých stala najväčšou slovenskou bankou. Už koncom 80. rokov 19. storočia si založila filiálky v Dolnom Kubíne, Senici, Bytči, Čadci a v Prešove.
Prvým sídlom banky bol dom jej dlhoročného pokladníka Jána Kunaya. V roku 1912 však dokončili výstavbu bankovej budovy podľa projektov Michala Harminca. V tejto budove bola v roku 1918 vyhlásená Deklarácia slovenského národa.
Banka Tatra začala v krátkom čase vykonávať väčšinu finančných operácií - slovenským podnikateľom poskytovala úvery, prijímala vklady, poisťovala, zakladala obchodné a priemyselné spoločnosti. V miestach svojho pôsobenia oživovala nielen podnikanie, ale aj spoločenský život.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)