Slovenská republika sa pred piatimi rokmi pridala ku krajinám, ktoré používajú euro. Slovenskú korunu nahradila ako 16. členská krajina 1. januára 2009 spoločnou európskou menou, a to súčasne v hotovostnom aj bezhotovostnom obehu.
Euro je od roku 1999 menou krajín Európskej únie (EÚ), ktoré sú zároveň aj plnými členmi Hospodárskej a menovej únie. Zaviesť spoločnú menu je záväzok všetkých krajín EÚ okrem Veľkej Británie a Dánska, ktoré si už pri rozbehu projektu dohodli trvalú výnimku, tzv. opt-out. Štáty, ktoré prijali euro, tvoria eurozónu. Okrem spoločnej meny podliehajú aj spoločnej menovej politike, ktorú riadi Európska centrálna banka (ECB).
V deň zavedenia spoločnej meny, 1. januára 1999, sa euro stalo novou oficiálnou menou 11 členských štátov, v ktorých nahradilo pôvodné národné menové jednotky - Belgicko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Írsko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Taliansko a Fínsko. Ešte pred Slovenskom začalo 1. januára 2001 euro používať Grécko, 1. januára 2007 Slovinsko a 1. januára 2008 sa pridali Cyprus a Malta. Estónsko vstúpilo do eurozóny 1. januára 2011 a jej zatiaľ posledným 18. členom sa 1. januára tohto roka stalo Lotyšsko.
Spoločná mena vznikla v dvoch fázach. Prvou bolo zavedenie virtuálnej meny na bezhotovostné platby a účtovné účely, pričom staré menové jednotky sa aj naďalej používali na hotovostné platby a boli vnímané ako "čiastkové jednotky" eura. V druhej fáze dostalo euro fyzickú podobu bankoviek a mincí, ktoré boli uvedené do obehu 1. januára 2002.
Názov meny euro vybrali hlavy členských štátov, resp. príslušných vlád, na summite Európskej rady v španielskom Madride v decembri 1995. Euro je po americkom dolári druhou najvýznamnejšou svetovou menou. (tasr)