03.01.2014 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pred piatimi rokmi sme zaviedli euro

Slovenská republika sa pred piatimi rokmi pridala ku krajinám, ktoré používajú euro. Slovenskú korunu nahradila ako 16. členská krajina 1. januára 2009 spoločnou európskou menou, a to súčasne v hotovostnom aj bezhotovostnom obehu.

Euro je od roku 1999 menou krajín Európskej únie (EÚ), ktoré sú zároveň aj plnými členmi Hospodárskej a menovej únie. Zaviesť spoločnú menu je záväzok všetkých krajín EÚ okrem Veľkej Británie a Dánska, ktoré si už pri rozbehu projektu dohodli trvalú výnimku, tzv. opt-out. Štáty, ktoré prijali euro, tvoria eurozónu. Okrem spoločnej meny podliehajú aj spoločnej menovej politike, ktorú riadi Európska centrálna banka (ECB).
V deň zavedenia spoločnej meny, 1. januára 1999, sa euro stalo novou oficiálnou menou 11 členských štátov, v ktorých nahradilo pôvodné národné menové jednotky - Belgicko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Írsko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Taliansko a Fínsko. Ešte pred Slovenskom začalo 1. januára 2001 euro používať Grécko, 1. januára 2007 Slovinsko a 1. januára 2008 sa pridali Cyprus a Malta. Estónsko vstúpilo do eurozóny 1. januára 2011 a jej zatiaľ posledným 18. členom sa 1. januára tohto roka stalo Lotyšsko.
Spoločná mena vznikla v dvoch fázach. Prvou bolo zavedenie virtuálnej meny na bezhotovostné platby a účtovné účely, pričom staré menové jednotky sa aj naďalej používali na hotovostné platby a boli vnímané ako "čiastkové jednotky" eura. V druhej fáze dostalo euro fyzickú podobu bankoviek a mincí, ktoré boli uvedené do obehu 1. januára 2002.
Názov meny euro vybrali hlavy členských štátov, resp. príslušných vlád, na summite Európskej rady v španielskom Madride v decembri 1995. Euro je po americkom dolári druhou najvýznamnejšou svetovou menou. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down