21.09.2011 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predaj konečnému spotrebiteľovi – sklamanie i nádej

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon už od svojho nástupu horlivo presadzuje systém predaja konečnému spotrebiteľovi, ktorý by podľa neho mal významne pomôcť našim poľnohospodárom presadiť sa v konkurencii.

Ako nedávno Zsolt Simon uviedol, ministerstvo už príslušnú legislatívu predložilo na notifikáciu do Bruselu a teraz očakávajú odpoveď. Minister by pritom chcel, aby nariadenie vlády vstúpilo do platnosti už v októbri.
Ako však hodnotia tieto návrhy nariadenia vlády tí, ktorých sa to týka, teda prvovýrobcovia? „Z konečného znenia vládneho nariadenia som sklamaný. V rámci pripomienkového konania sme si dali záležať na tom, aby sme tieto nariadenia zlepšili. Žiaľ, naše návrhy boli zmietnuté zo stola. Najväčšia chyba je, že sa z nich vypustilo to, že ide o "poľnohospodársku prvovýrobu" tak ako je to v súčasnosti platnom nariadení č. 352/2009,“ hovorí Pavel Petránek zo spoločnosti Morky Petránek Turčianske Teplice, ktorá už dlhšiu dobu pôsobí v systéme predaja z dvora.
„S návrhmi vládnych nariadení z väčšej časti súhlasíme, no naše požiadavky a návrhy do nich zakomponovane neboli. Povedali nám, že Zväz ekologického poľnohospodárstva nie je pre ministerstvo partnerom pri príprave návrhu nariadení, hoci sme ako prví prišli s predajom z dvora,“ dodáva Ladislav Janičina, predseda Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend Slovakia.

Jedinečná šanca

Podľa ministra by tieto nariadenia mali mať značný ekonomický prínos pre poľnohospodárstvo i celý vidiek, a mali by tiež prispieť k zníženiu dovozu potravín „Pre malých roľníkov je predaj z dvora, respektíve predaj konečnému spotrebiteľovi, jedinečná i jediná šanca na prežitie. Tento systém tu už však mal fungovať dávno. Keď sa konečne aj niečo spravilo, a my sme splnili podmienky, aby sme mohli robiť, zasa sa tie podmienky zmenia. Žiaľ, nie vo všetkom k lepšiemu. Lebo v našom prípade, keďže sme platcovia DPH, a aj napriek tomu, že spracúvame len hydinu z našej farmy, musíme si porážacie miesto dať schváliť na občasný bitúnok. V ňom však môžeme podľa návrhu spomenutého nariadenia mesačne spracovať len 500 kusov vlastnej hydiny, ale, paradoxne, neobmedzené množstvo cudzej. Pýtam sa teda, čo máme spraviť so zvyšnou našou živou hydinou, na ktorú máme objednávky v jatočnom - spracovanom stave? Ak to bude schválené v takomto znení, tak nás to bude nútiť len k nekalému konaniu. Ministerstvo nezmyselne určilo kapacitu občasného bitúnku na základe obratu a nie najslabšieho článku vo výrobno-spracovateľskom procese, akým je napríklad kapacita chladiarne,“ pripomína P. Petránek.

Budú aj podpory

„Dúfajme, že spomenuté nariadenia budú prínosom pre domácich prvovýrobcov. Snáď prídu aj sľubované výzvy, ktoré by mohli aspoň čiastočne pomôcť aj pri tvorbe nových pracovných miest,“ konštatuje L. Janičina.
Minister pred časom uviedol, že rezort má pripravených niekoľko mechanizmov na podporu systému priameho predaja. Ide napríklad o poskytnutie podpory na projekty do výšky 100-tisíc eur, pričom maximálna dotácia by bola do 50 percent. „Za túto sumu by záujemcovia mohli vybudovať občasné bitúnky, nakúpiť si chladiarenské či skladovacie zariadenie, prípadne prepravné prostriedky,“ uviedol minister.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down