Strukoviny sú početnou skupinou kultúrnych rastlín. V prvých rastových fázach ich napáda množstvo patogénov, ktorých je možné eliminovať morením osiva. Pri aplikácii prípravkov na ochranu osiva strukovín je potrebné uprednostniť pomocný prípravok, ktorý sa používa k podpore zdravotného stavu a zvýšeniu odolnosti rastlín pri aplikácii morením proti hubovým chorobám prenosným osivom a pri aplikácii postrekom.
Signalizačná správa
Aktívnou zložkou pomocného prípravku v ochrane rastlín je kyselina poly-beta-hydroxy maslová (PHB). PHB a jej deriváty interagujú s receptormi rastlín, ktoré sa nachádzajú na povrchu rastlinných buniek a vedú k syntéze kyseliny salicylovej, veľmi aktívnej signálnej zlúčeniny. Salicylát imunizuje rastlinu proti chorobám a rastlinné tkanivá získavajú odolnosť voči širokému spektru patogénov (systémová získaná rezistencia). Autorizovaná je do hrachu jedenkrát morením a päťkrát sa môže aplikovať postrekom počas celej vegetácie.
Možnosti ochrany
Použitie prípravkov na morenie osiva strukovín proti chorobám vzchádzajúcich rastlín je veľmi obmedzené a prednostne zamerané na použitie mikrobiálnych prípravkov s obsahom mikroskopickej huby Pythium oligandrum Drechsler, ktoráparazituje na fytopatogénnych hubách z rodov Alternaria, Botrytis, Fusarium, Peronospora, Phoma, Phomopsis, Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Sclerotinia, Verticillium a ďalších. Je spúšťačom indukovanej rezistencie voči chorobám. Účinná látka prípravku huba Pythium oligandrum stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Nie je to klasický fungicíd, a preto ho nie je možné aplikovať ako fungicíd, t. j. až po zistení príznakov choroby. Sú to biologické prípravky a ich účinnosť je závislá od správnosti aplikácie. Po aplikácii prípravku musia spóry na živých pletivách najskôr vyklíčiť a až po rozrastení huby je táto schopná konkurovať, alebo parazitovať na fytopatogénnych hubách. Prípravok je preto nutné aplikovať preventívne, t. j. pred výskytom choroby. Pri správnej aplikácii je možné udržať porast v dobrom zdravotnom stave. V prípade veľmi silného infekčného tlaku následne po biologickom prípravku je možné aplikovať bežný fungicíd. Autorizácia je do hrachu, lupiny a sóje.
Morenie osiva pomáha rastlinám prekonať choroby prenosné osivom a pôdou. Z tohto dôvodu je na výnimku znovu povolený prípravok na báze fludioxonilu a metalaxylu-M s platnosťou autorizácie od 15. januára 2023 do 14. mája 2023 proti hubovým chorobám strukovín.
Fludioxonil je širokospektrálny kontaktný fungicíd s reziduálnym účinkom patriaci do skupiny fenylpyrolov. Jeho príjem osivom je limitovaný, je veľmi slabo translokovaný v osive. Účinkuje na ekonomicky dôležité choroby, ktoré spôsobujú huby z triedy Ascomycetes, Basidiomycetes a Fungi imperfecti (Fusarium spp., Rhizoctonia spp., Helminthosporium spp.).
Metalaxyl–M zo skupiny fenylamidov ovplyvňuje syntézu nukleových kyselín. Penetruje do osiva a je systémovo translokovaný do všetkých častí rastliny v čase vzchádzania. Účinkuje na huby z triedy Oomycetes (Pythium spp.).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.