Technológie zamerané na komplexnú ochranu a stimuláciu porastov na jar v meniacich sa podmienkach prostredia, riešenia ochrany súvisiace so zákazom dôležitých účinných látok v ochrane rastlín a vyhliadky do budúcna, boli témami odborného seminára usporiadaného spoločnosťou AM-AGRO s. r. o. v Dvoroch nad Žitavou.
Hostí podujatia privítal Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM-AGRO.
V úvode informoval o obmedzovaní a zákaze používania niektorých účinných látok v ochrane rastlín zo strany Európskej komisie.
Po roku 2020 sa predpokladá reštrikcia používania účinnej látky bromoxynil. Účinná látka terbuthylazine (posledná zo skupiny triazínových herbicídov) je v súčasnosti regulovaná na 750 gramov na hektár ročne, pričom dostupná je len v hotových kombináciách s inými účinnými látkami. Je tu ďalšia regulácia účinných látok podľa kritéria ED4 – týkala sa najmä linuronu, ktorý sa využíval vo viacerých plodinách vrátane špeciálnych (hrach, šošovica,...). Kandidátmi na substitúciu sú aj široko používané sulfonylmočoviny: nicosulfuron, prosulfuron, ako aj flumioxazin a sulcotrione. Ich zakázaním by vypadli z ochrany aj mnohé viaczložkové prípravky. Z tohto dôvodu podľa G. Villára budúcnosť v ochrane rastlín budú mať jednozložkové prípravky a ich kombinácie.
Aktuálne v ochrane kukurice
Na Slovensku je autorizovaných 27 účinných látok v 60 prípravkoch pre herbicídnu ochranu kukurice. Zo sulfonylmočovín sú najpoužívanejšie nicosulfuron, foramsulfuron a rimsulfuron (post ošetrenie). Z triazínov - terbuthylazine s flexibilným využitím preemergentne, skoro postemergentne a postemergetne. Ďalej flumioxazin ako protox-inhibítor (pre- aplikácia) a isoxaflutol - jediný zástupca kategórie inhibítorov biosyntézy pigmentov (pre- a e-post). Z chlóro a oxyacetamidov ostali S-metolachlór, dimethenamid-P, pethoxamid (pre- a e- post). Z kategórie dinitroanilinov je k dispozícii pendimethalin (pre-, e-post), z nitrilov je to účinná látka bromoxynil (post). Z triazolpirimidínov je to účinná látka florasulam (post) - viac používaná v obilninách. Hormonálne prípravky sú zastúpené fluroxypyrom, 2,4 D, clopyralidom a dicambou (post). Z triketónov sú to: sulcotrione, mesotrione a tembotrione (pre, e-post, post). Z kategórie triazolonov je thiencarbazone-methyl - v kukurici využívaný hlavne v kombinácii s inými účinnými látkami (pre, e-post, post).
S dôrazom na pôdnu reziduálnu účinnosť
„Ochrana kukurice proti burinám musí byť postavená na preemergentnej a skoro postemergentnej aplikácii s prípravkami s obsahom účinných látok s pôdnou reziduálnou účinnosťou,“ uviedol Ing. G. Villár.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.