V dňoch 3. a 4. júla 2025 sa v Mělníku (ČR) uskutočnilo stretnutie predstaviteľov poľnohospodárskych komôr z krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Agrárnej komory Českej republiky (AK ČR), Národnej rady poľnohospodárskych komôr (KRIK) Poľska a Maďarskej poľnohospodárskej komory (NAK).
Počas zasadnutia sa diskutovalo o viacročnom finančnom rámci a o Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) EÚ, o súhrnnej správe o nefinančnom vykazovaní pre poľnohospodárov, o súčasnej situácii v poľnohospodárstve v krajinách V4. A predstavitelia agrárnych komôr sa venovali aj ochrane tradičných názvov potravín živočíšneho pôvodu, obchodným vzťahom EÚ s tretími krajinami a v neposlednom rade aj navrhovaným opatreniam pre poľnohospodárske vodné hospodárstvo zameraným na zmiernenie negatívnych vplyvov zmeny klímy.
Európska komisia približne 16. júla 2025 zverejní návrh viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2028 až 2034, ktorý plní funkciu európskeho rozpočtu a zahŕňa výdavky na poľnohospodárstvo. Diskutuje sa o veľkých zmenách, najmä o tej hlavnej, podľa ktorej Európsky poľnohospodársky rozpočet by bol po novom súčasťou tzv. superfondu, a o rozdelení peňazí by rozhodovali členské štáty.
Tým by sa EÚ odklonila od súčasného fungujúceho dvojpilierového systému, v ktorom peniaze smerujú buď na investície alebo na priame platby. V praxi by to znamenalo, že akúkoľvek spoločnú víziu pre európske poľnohospodárstvo by nebolo možné dosiahnuť.
Takúto reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ predstavitelia SPPK, AK ČR, KRIK aj NAK jednoznačne odmietli a zhodli sa na nevyhnutnosti navýšiť rozpočet o 30 percent. Iba takto sa podľa poľnohospodárskych komôr V4 zabezpečí potravinová bezpečnosť, dostupnosť potravín a udržanie života vo vidieckych oblastiach.
Taktiež došlo k zhode v otázke dvojpilierovej štruktúry pre rozdelenie financií na priame platby a na investície, čo aktuálne funguje.
"Sila európskej poľnohospodárskej politiky spočíva v jej jednote, a preto by Spoločná poľnohospodárska politika EÚ mala zostať základom celej stratégie Európskej únie v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, čo je skutočne zakotvené v zmluvách EÚ, a to nielen v rétorike, ale aj jednotným charakterom, štruktúrou a vyčlenením finančných zdrojov. Je to dôležité na zabezpečenie prístupu k bezpečným, udržateľným a cenovo dostupným potravinám na celom kontinente," povedal počas stretnutia v Mělníku predseda českej poľnohospodárskej komory Jan Doležal.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)