16.06.2017 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predzberové ošetrenie repky olejky

Tento rok bol pre zdravotný stav repky priaznivý. Porasty sú zdravé a dúfajme, že šešule sa ešte nalejú a dohonia vlahový deficit. Začalo búrkové obdobie a rozhodovanie, ako ošetriť repku pred zberom, aby bolo čo najmenej strát.

Signalizačná správa

Lepenie šešúľ

Tam, kde očakávate búrky, má význam lepenie prípravkami, ktoré vytvárajú na povrchu šešúľ polopriepustnú membránu, ktorá uvoľňuje vodu zvnútra von a tým umožňuje prirodzené dozrievanie semien. Tento krok si vyžaduje rozhodnutie pestovateľa 3 až 4 týždne pred zberom s použitím prípravkov s účinnou látkou pinolene. Je to v období, keď šešule prechádzajú z tmavozelenej farby do svetlozelenej, alebo sú už žlté ale ešte natoľko pružné že ich zohnete do podoby „V“. Vhodné je aplikovať v čase, keď polovica strukov prešla z tmavozelenej na svetlozelenú farbu, najneskorší termín aplikácie je v čase, keď sú struky žlté, ale ešte pružné. Pre maximálny efekt pokrytia je odporúčané robiť aplikáciu dvakrát s polovičnou dávkou prípravku a s posunom ošetrovaných pásov za účelom lepšieho prekrytia. Pozemky silne zaburinené je odporúčané ošetriť pinolenom v kombinácii s desikantom. Aplikáciu môžete robiť minimálne jednu hodinu pred predpokladaným dažďom. Účinná látka pinolene pôsobením UV žiarenia a vzduchu polymerizuje, vytvára pružnú, polopriepustnú membránu prírodnej živice, ktorá umožňuje vysychanie šešúľ a ich prirodzené dozrievanie, ale neprepustí vodu opačným smerom, to znamená späť do rastliny. Zabraňuje tiež opakovanému zvlhčovaniu a vysychaniu šešúľ (zrážky, rosa a pod.), ktoré zapríčiňujú ich pukanie. Pri jeho správnom použití sa vplyv poveternostných podmienok na pukanie šešúľ podstatne znižuje.

Zamedziť stratám

Ak sa čas predpokladaného zberu priblíži o ďalší týždeň, teda 2 až 3 týždne pred zberom, môžete aplikovať karboxylovaný styrén butadién kopolymér. Riaďte sa zrelosťou - vyfarbením semena v šešuliach (ide o čas, keď semeno v spodnej časti rastliny je takmer čiernej farby, stredná časť je tmavohnedá až skoro čierna a semeno vo vrcholových šešuliach je v štádiu líčkovania).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down