Preemergentná ochrana slnečnice a kukurice

Slnečnica ročná a kukurica siata patria svojimi nárokmi na teplo medzi neskôr vysievané plodiny. Spoločenstvá burín, ktoré sú v slnečnici a v kukurici dominantné, patria z veľkej časti medzi neskoré jarné buriny, ktoré majú pri klíčení takisto vyššie nároky na teplotu pôdy. Zásoba semien durmanu, mrlíkov a láskavcov, prípadne iných druhov burín, je zvyčajne veľmi vysoká a spolu s dlhou životnosťou (klíčivosťou) semien predstavuje problém nielen v aktuálnom roku pestovania.

Okrem toho sa vyskytujú trváce aj jednoročné vlhkomilné druhy ako praslička roľná, čistec močiarny, mäta roľná, horčiak, voškovník obyčajný, v neskorších rastových fázach môžu dominovať jednoročné trávy, napr. ježatka kuria, mohár zelený a sivý, prípadne proso siate. Dôvodov rozšírenia burín je mnoho, cez šírenie osivom, častokrát podmáčaním pôdy, výmrvom alebo nesprávnym spracovaním pôdy, pričom silnejšie zaburinenie môže negatívne ovplyvniť výšku úrody už v skorých rastových fázach. Výskumy poukazujú na to, že už malá konkurencia burín (menej ako 50 kusovna meter štvorcový) v období sedem týždňov po sejbe, redukuje úrodu o 25 až 30 percent pričom extrémne zaburinenie môže spôsobiť až 90-percentnéné zníženie úrody. To je aj jeden z dôvodov, prečo sú v našich podmienkach pri ochrane proti burinám opodstatnené PRE aplikácie herbicídov.

PRE herbicíd je dôležitým nástrojom v účinnej ochrane slnečnice a kukurice proti burinám. Pri ich použití je niekoľko základných pravidiel, ktoré pestovatelia určite poznajú: preemergenty neúčinkujú na trváce buriny; potrebujú priaznivé vlahové podmienky (aspoň 15 milimetrov zrážok do 14 dní od aplikácie prípravku) a potrebujú pôdu bez súvislejšieho pokrytia rastlinnými zvyškami a s vhodnou, urovnanou drobnohrudkovitou štruktúrou. Dávka vody by sa pri aplikácii PRE herbicídov mala pohybovať v rozmedzí 400 až 600 litrov na hektár.

Slnečnica

Kedže postemergentné herbicídy nie sú razanciou, reziduálnym účinkom a spektrom účinku tak dokonale vyvinuté, ako napr. v kukurici, majú aplikácie preemergentých herbicídov v slnečnici stále veľký význam. Aplikujú sa prevažne do troch dní po sejbe a ich použitie je možné bez ohľadu na systém pestovania slnečnice, ako je Clearfield, Clearfield Plus, Express Sun a konvenčné technológie. Najmä na silno zaburinených pôdach jednoročnými trávami a jednoročnými širokolistými burinami sú po aplikácii efektívne zachytené prvé dve vlny vzchádzajúcich burín a neskôr postemergentne je možnosť prípadnej opravy porastov slnečnice v závislosti od typu hybridu zo spomenutých technológii. Zaujímavou možnosťou pre zvýšenie účinnosti PRE aplikácie je použitie špeciálnej pôdnej pomocnej látky, ktorá naviaže prípravok na pôdne koloidné častice, zabráni preplavovaniu z aktívnej zóny účinku do spodných vôd a zvýši istotu účinku v čase sucha.

Účinné látky a ich kombinácie

Aclonifen

Patrí do skupiny diphenyl-etherov a burinami je prijímaný pri prerastaní herbicídnym filmom, vytvoreným na povrchu pôdy. Príjem účinnej látky sa uskutočňuje prevažne cez výhonky klíčiacich rastlín. Rastliny sa stávajú chlorotickými, sú zabrzdené v raste a napokon odumierajú. Herbicídny film nesmie byť narušený mechanickým obrábaním pôdy, pretože by sa tým negatívne ovplyvnil jeho účinok na buriny. V spektre herbicídnej účinnosti prípravku sú metlička obyčajná, lipnica ročná, psiarka poľná, rumančeky, hluchavky, horčica roľná, lýrovka obyčajná, kapsička pastierska, kolenec roľný, pŕhľava malá, láskavec ohnutý, loboda konáristá, mrlíky, peniažtek roľný, žltnice, mliečniky, hviezdica prostredná, horčiaky, veroniky, starček obyčajný, lipkavec, fialka roľná, výmrv repky, zemedym lekársky.

Dimethenamid-P 

Patrí do skupiny chlóracetamidov a je prijímaný rastlinami cez koleoptily klíčiacich rastlín. Spoľahlivo účinkuje proti jednoročným trávam a celému radu dvojklíčnolistových burín.

Účinná látka pendimethalininhibuje delenie a procesy rastu buniek, čím bráni začiatočnému rastu vzchádzajúcich burín a zasiahnuté rastliny hynú krátko po vyklíčení alebo vzídení. Účinok pretrváva niekoľko týždňov a tak sú zasiahnuté aj neskôr klíčiace buriny. Plytké zapracovanie prípravku do pôdy (dva až tri centimetre) zvyšuje účinnosť na jednoročné trávy predovšetkým za suchších podmienok.

Na prípravok v kombinácii uvedených účinných látok sú citlivé buriny ako psiarka roľná, metlička obyčajná, prstovka krvavá, ježatka kuria, prosá, lipnica pospolitá, lipnica ročná, moháre, cirok alepský zo semena, hlaváčik letný, láskavce (ohnutý, zelenoklasý), drchnička roľná, rumany, loboda konáristá, kapsička pastierska, vesnovka obyčajná, mrlíky (biely, hybridný), zemedym lekársky, lipkavec, hluchavky, bažanka ročná, rumančeky, nezábudka roľná, mak vlčí, horčiaky (obyčajný, štiavolistý), portulaka zeleninová, iskerníky, reďkev ohnicová, horčica roľná, ľuľok čierny, mlieč zelinný, hviezdica prostredná, vratič obyčajný, pŕhľava malá, veroniky, fialka roľná, podslnečník Theophrastov, alchemilka lúčna, ostrokvet malokvetý, huľavníkovec lekársky, žltnica maloúborová, iva voškovníkovitá.

Flurochloridone

Je účinná látka zo skupiny pyrolidónov a pôsobí prostredníctvom koreňov klíčiacich burín. Vylúčený však nie je ani príjem účinnej látky hypokotylom a listami burín. Účinná látka blokuje syntézu karotenoidov, ktoré chránia chlorofyl pred fotooxidáciou. Vplyvom slnečného žiarenia dochádza k poruche tvorby chlorofylu, čo je príčinou odumretia zasiahnutých burín. Účinná látka flurochloridone má výborný účinok na ambróziu palinolistú, ako aj na ďalšie ťažkoničiteľné buriny (obr.1). Spektrum účinku: ambrózia palinolistá, durman obyčajný, hluchavky, horčiak broskyňolistý, horčica roľná, hviezdica prostredná, iva voškovníková, ježatka kuria, kapsička pastierska, láskavce, lipkavec obyčajný, loboda rozložitá, moháre, mrlík biely, peniažtek roľný, rumančeky, rumany, veroniky, výmrv repky, zemedym lekársky.

Glyphosate

Je zo skupiny glycínov. Je to neselektívny listový herbicíd so systémovým účinkom. Rastliny ho prijímajú výlučne zelenými časťami, listami a byľami a asimilačným prúdením je rozvádzaný do celej rastliny. Touto translokáciou sa docieli zničenie i podzemných koreňových systémov odolných trvácich burín. Nie je prijímaný koreňmi a nepôsobí na semená. Po sejbe sa aplikuje pred vzídením slnečnice na dokonale suchý povrch vzídených burín. Spektrum účinku rieši prevažnú väčšinu hospodársky významných burín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down