Neskutočné výkyvy počasia či už sú to silné prívalové zrážky, búrky aj s krupobitím, alebo naopak, chýbajúce zrážky, obdobia dlhšie trvajúceho sucha, ktoré v posledných rokoch zaznamenávame, sa podpisujú pod množstvo problémov, ktoré vznikajú v priebehu vegetácie.
Vplyv podmienok prostredia
Posledné roky sme pri sejbe hlavne ozimín zaznamenali veľké sucho, ktoré výrazne ovplyvnilo vzchádzanie a ďalší vývoj zasiatych plodín. Osivo bolo na sejbu nachystané primerane - už len fungicídne ošetrené a podľa regiónov aj v potrebný čas zasiate. Následné sucho však spôsobilo, že vzchádzanie bolo dlhé a začalo, až keď prišla aká taká vlaha.
Stalo sa, že ošetrené osivo „sedelo“ v pôde aj tri až štyri týždne a po vzídení už ochrana osiva nebola celkom taká, ako by sme očakávali. V priebehu času, počas ktorého osivo nevzchádza, dochádza k čiastočnému odbúravaniu účinnej látky pri jeho styku s pôdou. Osivo je následne vystavené ataku škodlivých činiteľov, ktorí sú naakumulovaní v pôde a na jej povrchu. Mohli by sme povedať, že ošetrenie bolo zbytočné, čo ale nemôžeme vôbec takto chápať a vysvetľovať si. Nevieme totiž, ako sa bude počasie po sejbe vyvíjať – a to keby sme vedeli, boli by sme machri a ušetrili by sme aj potrebné financie.
Podobne je to aj pri preventívnej ochrane proti burinám. Prípravok sa pred sejbou naaplikuje na pôdu a my sme spokojní, že sme urobili kus dobrej práce. Následné sucho však zabrzdí vzchádzanie burín a v čase, keď po zrážkach začnú buriny vzchádzať, je pôsobenie herbicídu už slabšie.
Dôraz na prevenciu
Preventívne ošetrenie proti škodlivým činiteľom však okrem chemickej ochrany treba dopĺňať aj agrotechnickými zásahmi, ktorými dokážeme čiastočne eliminovať výskyty škodlivých činiteľov. Uplatnenie klasického striedania plodín, na ktoré sme boli v dobách minulých zvyknutí, a pri ktorom nedochádzalo k vysokej akumulácii patogénneho materiálu v pôde a na pôde, sa v súčasnej dobe už „ nenosí“ a každý poľnohospodár vie z akých dôvodov. Množstvo zásoby semien burín sa dokázalo do určitej miery eliminovať správne voleným termínom podmietky. Následnou klasickou hlbokou orbou sa zlikvidovala (pre nadchádzajúci vegetačný rok) zásoba semien burín, nachádzajúca sa vo vrchnej časti pôdy. V súčasnej dobe za týchto klimatických podmienok, ktoré máme je otázne, čo je výhodnejšie - likvidácia zásoby semien burín a množstva patogénneho materiálu aplikáciou klasickej orby, alebo úspora vlahy a tým vynechanie orby s uplatnením iných spôsobov spracovania pôdy.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.