12.06.2013 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri agrokomoditách stále pretrváva orientácia obchodu SR na krajiny EÚ

V roku 2012 sa v zahraničnom obchode SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami nepodarilo diverzifikovať teritoriálnu orientáciu proexportnej politiky a stále pretrvávala orientácia celého obchodu, teda aj exportu, na trhy krajín EÚ. Vyplýva to z Analytického vyhodnotenia výsledkov a tendencií zahraničného obchodu SR za rok 2012 pripraveného Ministerstvom hospodárstva (MH) SR, ktoré dnes prerokovala a vzala na vedomie vláda.

 Vo vývoze prevládali vlani výrobky s nižšou pridanou hodnotou, na rozdiel od dovozov, kde prevládali výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Riziko tohto trendu môže pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, čo sa môže nepriaznivo odzrkadliť na negatívnom vývoji salda obchodnej bilancie.
      "V roku 2012 klesol oproti roku 2011 dovoz tzv. nahraditeľných komodít, čo môžeme hodnotiť ako pozitívnu tendenciu vo vývoji obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami. Pozitívne môžeme hodnotiť aj tendenciu celkového zníženia záporného salda v roku 2012 oproti toku 2011 o 50,9 %, oproti roku 2008 o 53 %, oproti roku 2009 o 51,8 % a oproti roku 2010 dokonca o 59,3 %," spresnil v materiáli rezort hospodárstva.
      V rámci konkurencieschopnosti výrobkov tohto sektora je podľa MH SR potrebné hodnotiť vplyvy liberalizácie svetového obchodu v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá môže spôsobiť zvýšenie dovozov z tzv. tretích krajín na spoločný trh EÚ, a tým aj na trh Slovenska, a na druhej strane zníženie vývozov do týchto krajín spôsobené predpokladaným odbúraním vývozných náhrad.
      "Ďalej pôjde o vplyv vstupu nových krajín do EÚ, ktoré svojím produkčným potenciálom pôdy, reštrukturalizáciou poľnohospodárstva a potravinárstva môžu ovplyvniť postavenie SR vo vývoze (znižovanie), respektíve v dovoze (zvyšovanie)," avizovalo MH SR. Významné môžu byť aj vplyvy zmien podnikateľskej stratégie zahraničných nadnárodných spoločností pôsobiacich v slovenskom potravinárskom priemysle, ktorá môže viesť, respektíve vedie k zmene orientácie týchto spoločností z exportu na import.
      Z hľadiska komoditnej skladby obchodu by sa mal rezort pôdohospodárstva sústrediť podľa MH SR na podporu výroby proexportne orientovaných výrobkov, predovšetkým spracovaných poľnohospodárskych výrobkov, na podporu výroby v minulosti tradične vyvážaných výrobkov, ktoré síce stratili odbytový trh v zahraničí, ale majú svoj exportný potenciál aj v budúcnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down