07.01.2021 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Priadkovec a vrtivka jabloňová – napádajú nielen jablone

Medzi prioritných škodcov únie sú zaradení aj Dendrolimus sibiricus (priadkovec) a Rhagoletis pomonella (vrtivka jabloňová). Na Slovensku ani v Európskej únii sa títo škodcovia zatiaľ nevyskytujú.

Dendrolimus sibiricus (priadkovec)

Patrí medzi motýle (priadkovcovité). Vyskytuje sa v severnej Číne, Kazachstane, Južnej Kórei, KĽDR, Mongolsku, ďalej najmä v európskej časti Ruska, Východnej a Západnej Sibíri a na Ďalekom Východe. Posledné údaje sú z blízkosti Moskvy. Šíri sa rýchlosťou 12 až 50 km za rok západným smerom. Hlavnými hostiteľmi sú rody Abies– jedľa, Larix – smrekovec, Picea – smrek, Pinus – borovica, Pseudotsuga menziesii – duglaska tisolistá a Tsuga– jedľovec, teda najrozšírenejšie európske ihličnany (Coniferales).

Životný cyklus, opis príznakov z napadnutia

Dospelé motýle sú hnedo-sivej farby, predné krídla majú charakteristicky dva tmavé pruhy a bielou škvrnou v strede. Samičky sú približne 40 milimetrov dlhé s rozpätím krídla 60 až 80 milimetrov, samčeky sú približne 30 milimetrov dlhé s rozpätím krídel 40 až 60 milimetrov. Larvy sú prevažne čierne alebo tmavohnedé s početnými škvrnami a dlhými brvamii, sú dlhé 55 až 70 milimetrov.

Celý životný cyklus zvyčajne trvá dva roky (1 až 3 roky podľa podmienok prostredia). Samičky kladú približne v júli vajíčka na ihlice predovšetkým v spodnej časti koruny, ale aj v iných častiach stromu, niekedy aj na zemi. Larvy sa liahnu počas 13 až 15 dní. Prvý instar lariev požiera okraje ihlíc. Zvliekajú sa za 9 až 12 dní. Druhý instar sa zvlieka po 3 až 4 týždňoch. Tretí instar larvy približne v septembri schádza do pôdy, kde prezimuje v horných vrstvách pôdy. Na jar nasledujúceho roku sa larvy vracajú do korún, kde požierajú celé ihlice a niekedy aj kôru mladých výhonkov. Na jeseň sa vracajú do pôdy a prezimujú druhýkrát. Na ďalšiu jar larvy vyliezajú do korún za ďalším žerom, ktorý ukončujú približne v júni. Následne sa v korunách stromov zakuklia v podobe hodvábnych zámotkov. Táto fáza trvá 18 až 22 dní. Po uplynutí tejto doby sa objavujú dospelce. Sucho a niektoré ďalšie faktory môžu zvyšovať hustotu populácie. Vzhľadom na to, že dve generácie dospelcov sa objavujú súčasne, populácia sa prudko zvyšuje. Ohniská výskytu sú cyklické v perióde 8 až 11 rokov a trvaní po dobu 2 až 3 rokov.

Požieraním ihlíc dochádza k oslabovaniu stromov, ktoré môžu pri veľmi silnom výskyte postupne celé rednúť, slabnúť až odumrieť. Škodca je veľmi dobrý letec (podľa niektorých zdrojov dokáže preletieť až 12 km za rok, niektoré zdroje uvádzajú oveľa väčšiu vzdialenosť, 40 až 50 km (až 100 km za rok).

Rhagoletis pomonella (vrtivka jabloňová)

Pochádza zo Severnej Ameriky a v súčasnosti sa vyskytuje v USA, Kanade a v Mexiku. Hlavným hostiteľom je jabloň, zriedkavejšie aj marhuľa, čerešňa, prípadne slivky a hloh.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down