V posledných rokoch našich poľnohospodárov čoraz viac trápia výkyvy počasia vo vegetačnom období, či už sú to silné prívalové zrážky, búrky aj s krupobitím, alebo naopak, chýbajúce zrážky, ktoré znižujú hektárové úrody a kvalitu produkcie. Väčšina z týchto rizík je ťažko predvídateľných.
Aj preto sme si do odbornej diskusie pozvali Mgr. Pavla Beránka zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, aby objasnil priebeh počasia za tretí štvrťrok 2019. Možnosti eliminovania rizík počasia vysvetlil Ing. Dalibor Bán, odborník pre poistenie v poľnohospodárstve a riaditeľ Agra poisťovne – špecializovanej na poľnohospodársku prvovýrobu.
Ako možno hodnotiť počasie za uvedené tri mesiace z pohľadu zrážok?
Súčet zrážok za tri mesiace, o ktorých hovoríme, t. j. za júl, august a september bol veľmi rozdielny aj na malej ploche. Očakávali by sme, keďže ide o súčet zrážok za tri mesiace, že rozdiely by percentuálne nemali byť veľké, avšak drvivá väčšina rozhodujúcich zrážok spadla pri búrkach. Keď sa pozrieme na mapu zrážok, resp. kumulatívneho úhrnu zrážok za tri mesiace, je zrejmé, že v Bratislave spadlo iba 118 milimetrov, pričom len o pár kilometrov ďalej – v Kuchyni pri Malackách až 252 milimetrov, čiže viac ako dvojnásobok. Ďalej v Dolnom Hričove pri Žiline spadlo až 318 milimetrov, čo bolo spôsobené mimoriadne daždivým augustom s výskytom viacerých intenzívnych búrok.
Čo sa týka južných oblastí Slovenska, tak napr. Hurbanovo malo 154 milimetrov, ale Nitra - letisko až 215 milimetrov, Rimavská Sobota 175 milimetrov. V rámci Košického kraja - Košice - letisko malo 185 milimetrov a Trebišov takmer 200 milimetrov zrážok. Zrážky ako celok, čo sa týka úhrnu za tri mesiace, vo väčšine prípadov spadli do normálnej hodnoty na dané obdobie. Pri porovnaní s normálnym úhrnom, čiže s úhrnom, ktorý by normálne za tie tri mesiace v tomto období v danej lokalite mal spadnúť, tak napr. Bratislava - normál je tam 168 milimetrov (celkom za júl, august a september) a realita bola iba 118 milimetrov, čo je výrazne menej. V Hurbanove to bolo približne na úrovni hodnoty normálu, v Nitre spadlo výrazne viac ako je normálový úhrn, čo súvisí s intenzívnou búrkovou činnosťou v danom období. Piešťany boli na úrovni hodnoty normálu, Lučenec sa dostal výrazne nad hodnotu normálneho úhrnu a Košice zaostali pár milimetrov pod hodnotou normálu. Dá sa povedať, že väčšina staníc sa za uvedené tri mesiace – júl, august, september 2019, dostala do intervalu úhrnu, ktorý zodpovedá normálnemu úhrnu zrážok.
Čo sa týka úhrnu zrážok po mesiacoch, ako som už spomínal Dolný Hričov pri Žiline tam bol bohatý na zrážky hlavne august so 180 milimetrami, čo je naozaj veľmi veľa. Bolo to spôsobené viacerými búrkami s intenzívnymi lejakmi, pričom už o pár kilometrov ďalej mohla situácia vyzerať úplne inak, keďže išlo o búrky. Podobne aj pri viacerých staniciach či už Piešťany, Nitra, Hurbanovo, Dolný Hričov, Dudince, tak isto aj Košice - najväčšie množstvo zrážok ohľadom mesačného úhrnu spadlo práve v auguste.
A ako to bolo s deficitom zrážok od začiatku roka k danému dátumu?
Keď sa pozrieme na posledné tri mesiace, t. j. júl, august a september, tak v Bratislave až na prechodné výnimky deficit zrážok narastal, t. j. obdobie na konci septembra sa končilo s deficitom zrážok 50 milimetrov v porovnaní s normálnym kumulovaným stavom od 1. januára 2019.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.