25.08.2024 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou nie je čerpanie eurofondov, ale odstraňovanie bariér

V súčasnom období je vo verejnom priestore počuť kritiku pomalého čerpania eurofondov. Väčšina diskutujúcich sa zhoduje v potrebe akcelerácie a zintenzívnenia čerpania týchto zdrojov najmä v súvislosti s koncom programového obdobia.

Preferujú a vyzdvihujú sa tu prostriedky a cesty na dosiahnutie stanovených cieľových  hodnôt. Nástroje sa považujú za cieľ.

Ide o zúžené jednodimenzionálne videnie danej problematiky, ktoré preferuje inštrumentálnu finančnú stránku problematiky založenú na čerpaní prostriedkoch z EÚ. Eurofondy však nie sú jediným zdrojom odstraňovania rozvojových bariér, I keď ich dôležitosť je nepopierateľná.

V rámci budovania infraštruktúry môže ísť o viaczdrojové financovanie, (verejné, súkromné zdroje, združovanie prostriedkov, bankové úvery, atď.)   Naznačená kritika sa vzťahuje na lokálne infraštrukturálne projekty najmä pre oblasť vidieka.

Dominantným zdrojom financovania predmetného rozvoja sú finančné prostriedky fondov Európskej únie, najmä Kohézneho fondu a Európskeho  poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Jednou z možností financovania infraštruktúry sú i prostriedky z rozpočtu Environmentálneho fondu (okrem iného i z výnosov získaných z dražieb emisných kvót).

Tieto projekty sa budú financovať z Plánu obnovy. Obce sa môžu uchádzať o peniaze na vodovody, kanalizácie, čističky alebo na verejné priestranstvá i z Programu rozvoja vidieka. Výzvu za 40 miliónov eur vyhlásila Pôdohospodárska platobná agentúra a určená je predovšetkým pre obce s počtom do tisíc obyvateľov. Žiadosti k výzve č. 66/PRV/2023 z Programu rozvoja vidieka pre Opatrenie 7.2. sa môžu sa podávať do konca augusta. Podpora je vo všeobecnosti určená pre obce s počtom do 1000 obyvateľov - či už ako samostatných subjektov alebo v rámci združenia obcí.

Regionálne rozdiely

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 v SR je na kanalizáciu napojených 49 percent domov, 67 percent domov je napojených na vodovodnú prípojku z verejnej siete, a 68 percent domov má plynovú prípojku.

V regionálnom spektre však dochádza k značným rozdielom. Najmä v periférnych vidieckych oblastiach neexistuje verejný vodovod či kanalizácia.  V štatistikách v počte domov bez vodovodnej prípojky dominujú okresy Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Lučenec a Revúca. Najhoršia situácia je v južných okresoch banskobystrického regiónu. Podľa ŠÚ SR je v spomenutom kraji bez akejkoľvek vodovodnej prípojky 8 925 domov, čo je absolútne najvyšší podiel spomedzi všetkých ostatných krajov Slovenskej republiky. Vláda SR sľubuje masívne investície z Plánu obnovy.

 (Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down