20.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou zrnové hybridy kukurice

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

„Spoločnosť Soufflet Agro Slovakia má v ponuke ucelené portfólio hybridov kukurice pre všetky smery využitia, avšak prioritou sú hybridy kukurice produkujúce vysokú úrodu merkantilného zrna,“ uviedol jej zástupca Ing. Juraj Sakáč. Pripomenul, že spoločnosť nemá vo svojom programe šľachtenie kukurice, ale zameriava sa na ponuku hybridov od popredných, globálnych šľachtiteľských spoločností. Hybridy kukurice zaradené v ponuke cielene konfrontujú s konkurenčnými materiálmi v pokusoch naprieč Slovenskom a podľa dosiahnutých výsledkov portfólio neustále inovujú.

„Naše hybridy majú veľmi dobrú stabilitu stebla, t. j. nepoliehajú a vydržia až do neskorých novembrových zberov. Majú výkonný koreňový systém, ktorý dokáže efektívne čerpať dostupné živiny a vodu. Šúľky sú dobre ozrnené, pričom v závere vegetácie rýchlo uvoľňujú vodu. Výsledkom je prijateľná vlhkosť zrna, čo je zvlášť v súčasnosti veľmi dôležité pre celkovú ekonomiku pestovania,“ zhodnotil prednosti ponuky J. Sakáč. Z ďalších výhod upozornil na veľmi dobrý zdravotný stav, najmä na vyššiu odolnosť proti fuzáriám a teda vo výsledku podprahovým hodnotám mykotoxínov v zrne.

V pokuse v Komoči boli z ponuky Soufflet Agro Slovakia zaradené viaceré kľúčové materiály, ale aj perspektívne novinky od FAO 350 až do 470. Ako uviedol J. Sakáč v danej lokalite sa ako najviac úrodné ukazujú kukurice s FAO 400  až 450, konkrétne hybridy Isulea, Device a Oreto. „Vyzerajú veľmi dobre, plus máme pozitívne odozvy od pestovateľov, ktorí sa zastavili na prehliadku,“ dodal J. Sakáč.

Výlučne zrnový hybrid Isulea (FAO 430) poskytuje nadpriemerné úrody zrna s nízkou zberovou vlhkosťou a s dobrou kvalitou bez mykotoxínov. Podobne Device (FAO 440), ktorého prednosťou je úrodová stabilita a odolnosť k nízkym teplotám na začiatku vegetácie. Dobre vyvinutý koreňový systém umožňuje lepšie využívanie dostupnej vody a živín z pôdy. Skoré fyziologické dozrievanie napomáha k uvoľneniu vody pred zberom s pozitívnym vplyvom na celkovú ekonomiku pestovania.

Z tohtoročných noviniek uvedených na slovenský trh predstavil hybrid Anapurna s FAO 350. Podľa J. Sakáča je to materiál, ktorý sa v určitých oblastiach môže pestovať aj na výrobu kvalitnej kukuričnej siláže. Na rozhraní kukuričnej výrobnej oblasti dosahuje vysoké úrody zrna. Upozornil na šúľok ozrnený až po špičku a veľmi dobrý zdravotný stav. Je stredne vysoký a stabilný, t. j. má predpoklady dobre odolávať zhoršeným poveternostným podmienkam.

Z kategórie preverených hybridov je plastický, univerzálne využiteľný hybrid Extasia (FAO 380), v pokuse zaujal mohutným vzrastom s rovnomerným nasadením primerane veľkých šúľkov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down