01.06.2015 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava Celoslovenských dní poľa je vo finále

V dňoch 2. a 3. júna 2015 sa uskutoční už štvrtý ročník Celoslovenských dní poľa, ktoré sú najväčšou odbornou poľnohospodárskou výstavou na Slovensku. Obsahovo budú zamerané na najmodernejšie prvky poľnohospodárskej výroby vo všetkých jej oblastiach a to na plodiny a ich odrody, výživu a ochranu rastlín, presnú sejbu, hospodárske zvieratá a poľnohospodársku techniku.
Ako hodnotia predchádzajúce ročníky výstavy, jej vplyv na spoločnosť nielen poľnohospodársku a čo všetko čaká návštevníkov výstavy, sme sa opýtali Ing. Stanislava Becíka, PhD. – predsedu Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou a Ing. Dušana Blahu – hlavného manažéra Celoslovenských dní poľa.

Po troch ročníkoch Celoslovenských dní poľa môžeme hovoriť o tradícii. Ako ich hodnotíte?

S. Becík: Hodnotím ich ako veľký úspech organizátora a spoluorganizátorov, pretože sa nám podarilo zanietením, chuťou a iniciatívou dvoch - troch ľudí, pritiahnuť veľké kvantum vystavovateľov a poľnohospodárskych prvovýrobcov, ktorí sa zaujímajú o perspektívnu a progresívnu poľnohospodársku prvovýrobu. Na tejto výstave, ktorá z roka na rok napreduje, je možné vidieť rozhodujúce poľné plodiny a ich odrody, ako sa prejavujú v praxi z pohľadu výživy, ochrany rastlín a prípravy pôdy. Širokospektrálne sú zastúpení vystavovatelia mechanizácie pre všetky formy hospodárenia. Podstatné je, že na treťom ročníku sme už vystavovali aj hospodárske zvieratá, pretože kontinuita poľnohospodárskej prvovýroby: pôda – zviera – stroj a nad všetkým tým dominuje človek, sa jednoducho od seba odtrhnúť nedá. Žiaľ, musím konštatovať, že Slovensko sa stáva krajinou prebytku obilia, nedostatku mäsa a jeho výrobkov, ale aj mlieka, ovocia a zeleniny z vlastnej produkcie a táto výstava je hlavne aj o tom ako to zmeniť.

D. Blaho: Celoslovenské dni poľa je jednoduché hodnotiť už z toho pohľadu, že pred štyrmi rokmi, keď sme začínali, sa tejto akcie zúčastnila hŕstka vystavovateľov a niekoľko sto návštevníkov. Po štyroch rokoch sme dosiahli to, že Celoslovenských dní poľa sa prakticky zúčastňujú všetky spoločnosti, firmy zaoberajúce sa poľnohospodárskou technikou, osivami a agrochémiou. Je už len veľmi málo takých spoločností, ktoré sa uvedenej akcie poľnohospodárov nezúčastnili. Výstava sa z roka na rok rozrastá a za štyri roky sa dostala do povedomia poľnohospodárskej odbornej verejnosti.

Akým všetkým podmienkam ste podriadili prípravu tejto celoslovensky významnej akcie?

S. Becík: Keďže táto výstava je pod holým nebom, pravý poľnohospodár sa nezaoberá otázkou počasia, s tým roľník počíta a prispôsobuje sa agrotechnickým termínom, preto počasie nemá priamy vplyv na jeho rozhodovanie. Z pohľadu výstavy a očakávanej návštevnosti, pripravujeme parkovacie miesta na plochách, na ktorých sa predčasne pokosí obilie a keďže ide o nespevnené plochy, v prípade daždivého počasia je tu možná komplikácia, ale iné hľadisko tu v tomto prípade nemôže zohrávať rolu.

D. Blaho: Čo sa týka vonkajších podmienok, my sme ako prvovýroba, robíme vtedy, keď sa dá. Výstavná pestovateľská plocha sa rozkladá na 25 ha, na ktorých pestujeme 30 druhov poľných plodín a  570 odrôd. Spektrum plodín a odrôd je mimoriadne široké. Agronomickej práce je tu veľa a nastupujeme vždy, keď to rastlina vyžaduje a podmienky prostredia dovolia.

Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci celoslovenského stretnutia poľnohospodárov?

S. Becík: V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, sa výstava rozrástla o väčšie množstvo plodinových, odrodových pokusov, predstavia sa rôzne spôsoby výživy a ochrany rastlín a  techniky spracovania pôdy. V tomto roku je prihlásených 110 firiem, ktoré budú prezentovať stroje a technológie pre veľkých aj malých poľnohospodárov, ďalej technológie na spracovanie produktov, ktoré môžu významne obohatiť domácu produkciu potravín a do väčších rozmerov ideme aj v prezentácii živočíšnej výroby.

D. Blaho: Návštevníci Celoslovenských dní poľa sa môžu tešiť na to neskutočne veľké množstvo odrôd, ktoré nikde na Slovensku v takom rozsahu nemajú možnosť vidieť po hromade na jednom poli. Vysiali sme až 92 odrôd ozimnej repky, 201 odrôd ozimnej pšenice, 14 odrôd jarnej pšenice, 14 odrôd raže, 22 odrôd ozimného jačmeňa, 33 odrôd jarného jačmeňa, 20 odrôd cukrovej repy, 14 odrôd hrachu a mnoho ďalších plodín ako cirok, pohánka, horčica, ľan, sója, ďatelinotrávy, ovos, mak, zemiaky. Raritou, ktorú budú môcť návštevníci vidieť, je hrach, ktorý je pestovaný ako ozimný a v čase výstavy bude vhodný na konzumáciu a hneď vedľa ten istý, pestovaný ako jarný, ktorý bude ešte len v štádiu kvitnutia.

Na výstave sa predstaví 20 firiem, ktoré sa venujú výžive a ochrane rastlín. Je pripravených 174 pokusov, v rámci ktorých tieto spoločnosti demonštrujú ucelené technológie výživy a ochrany rastlín a to na šiestich druhoch poľnohospodárskych plodín: repke, pšenici, jarnom jačmeni, slnečnici, kukurici a cukrovej repe.

Už tradične bude organizovaná súťaž v orbe konskými záprahmi, kde bude súťažiť 8 – 10 záprahov. Okrem toho, pripravujeme priamo na poli praktické ukážky presnej sejby, ktorých sa zúčastní okolo 15 sejačiek od rôznych výrobcov a priamo v teréne budú predvádzať svoju kvalitu sejby. Čo sa týka firiem zameraných na techniku, pôjde o stovky poľnohospodárskych strojov od tých najväčších s pracovnými zábermi 12 m, u postrekovačov až 36 m, až po drobnú záhradnú ručnú mechanizáciu napr. jednoriadkové ručné sejačky. Každý si tam nájde to svoje. Spektrum poľnohospodárskej techniky bude na výstave skutočne jedinečné.

Každý rok ste prišli s niečím novým, čo to bude tento rok?

S. Becík: V pozadí výstavy chceme predstaviť myšlienku, že Slovensko má potenciál krajiny, ktorá dokáže potraviny vyrábať, prípadne ich môže aj vyvážať. Lebo nie tá krajina je bohatá, ktorá vyrobí prebytok priemyselných výrobkov, ale tá, ktorá vyrobí toľko potravín, koľko ich národ spotrebuje a keď treba, nadbytok vie vyviezť.

Čo je na škodu spoločnosti, je stále málo tých podnikateľských subjektov, pre ktorých je hospodárenie umením, pretože poľnohospodárstvo nie je veda. To odborné hospodárenie by som nazval vedecké –  roľníci vedia koľko živín treba aplikovať do pôdy, vedia kedy treba ošetrovať porasty, atď. Umenie je však vedieť skĺbiť všetky podmienky tak, aby najmä roľník dosiahol priaznivý hospodársky výsledok, nielen obchodní partneri.

Táto výstava poukazuje aj na to, ako toto umenie hospodáriť, robiť spôsobom, že využijem všetko to, čo mi najmodernejšia veda ponúka, ale pre vlastný prospech. Avšak hospodársky výsledok dosiahnutý v roku 2014 v pôdohospodárstve je pravý opak. Pôdohospodárstvo vykázalo stratu. Umenie je danosť, neučí sa na školách, je to talent vedieť riadiť. Platí to najmä v pôdohospodárstve, lebo keby to bolo len o odbornosti, pri rovnakých podmienkach, aké nám EÚ poskytuje, by sme všetci mali mať rovnaké výsledky a my ich nemáme. A práve na tomto celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov sa môžu všetci zúčastnení o toto poznanie obohatiť.

Už teraz rozmýšľame, o čo nové obohatíme výstavu v budúcom roku. Plánujeme ukážky pestovania zeleniny a to poloprevádzkové pokusy širokospektrálnych druhov zeleniny a ich odrôd. Zeleninárstvo je mimoriadne zaujímavá oblasť z hľadiska využitia pôdneho fondu, vhodných pôdno-klimatických podmienok, ktoré máme, ale aj vhodnou oblasťou pre pracovné príležitosti. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré sa rozhodujeme v budúcom ročníku zaradiť ukážky z pestovania zeleniny.

D. Blaho: V tomto roku návštevníkom predstavíme mimoriadne zaujímavú novinku - raritu a to poľné roboty, ako pracovnú silu budúcnosti. Ďalej to bude seminár pásovej sejby, ktorý bude organizovaný priamo na poli. A čo sa týka živočíšnej výroby, predstavíme väčšie množstvo druhov a kategórií veľkých a malých hospodárskych zvierat.

Záštitu nad výstavou aj tento rok prevzal predseda vlády Robert Fico. Ktorí ďalší významní hostia prisľúbili účasť?

S. Becík: Pozvaný je najvyšší predstaviteľ rezortu pôdohospodárstva pán minister a štátni tajomníci, ďalej sú pozvaní významní predstavitelia rozpočtových, príspevkových organizácií, štátnych podnikov. Očakávame účasť predstaviteľov poľnohospodárskych škôl – SPU Nitra, Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie Košice a stredných poľnohospodárskych škôl, najmä SOŠ veterinárnej Nitra a SOŠ poľnohospodárskej a služieb na vidieku Levice – žiaci týchto škôl počas roka vykonávali odborné činnosti a práce na výstavných políčkach.

Máme prisľúbenú účasť predstaviteľov samosprávy a  aj účasť českej poľnohospodárskej správy. Vzácni hostia sú pre nás všetci tí, ktorí sú ochotní merať k nám cestu, aby videli najmodernejšie poznatky poľnohospodárskej prvovýroby. Očakávam, že účasť významných hostí, ktorí doplnia celé auditórium, bude vysoká.

Účasť prisľúbil aj predseda vlády, ktorý prevzal záštitu od prvého ročníka nad všetkými ročníkmi, osobne sa zúčastnil na všetkých týchto výstavách a symbolicky ich aj otvoril. Ja verím, že v tomto roku to bude tak isto.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down