24.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava pôdy a sejba jarín verzus faktory prostredia

Stav pôdy na pozemku v jarnom období je výsledkom predchádzajúceho spôsobu obrábania pôdy na jeseň a pôsobenia poveternostných činiteľov zimného obdobia. Jarné predsejbové obrábanie pôdy v podstate nadväzuje na základnú prípravu pôdy vykonanú na jeseň. V zimnom období pôsobili na pôdne prostredie zimné zrážky (sneh, ľad a dážď), mráz, vietor a striedanie teplôt. Hovoríme o tzv. fyzikálnych vplyvoch prostredia na úrodnosť pôdy. Výsledným efektom pôsobenia týchto faktorov je jarný štruktúrny stav pôdy, jej vlhkosť, teplota ako aj dostupnosť živín v zóne budúceho koreňového systému pestovanej plodiny. Pri pôdoochranných systémoch má vplyv aj množstvo a charakter pozberových zvyškov na povrchu pôdy.

Pre udržanie vlahy v prostredí

Pri jarnej príprave pôdy sa snažíme predovšetkým o zachovanie a zlepšenie pôdnej štruktúry pri udržaní čo najväčšieho objemu zimnej vlahy. Preto najmä na jar, keď je pôda prevlhčená, používame pri predsejbovej príprave a sejbe dvojmontáže pneumatík, správne ich hustíme, ak máme k dispozícii tak nasadíme pásové podvozky. Cieľom je postupné vyrovnávanie mikroreliéfu pôdy ako základnej podmienky pre sejbové lôžko. Kvalitné osivové lôžko je tvorené dvomi vrstvami s rôznou štruktúrou a vlhkosťou pôdy. Na povrchu je nakyprená vrstva pôdy, ktorá sa rýchlejšie prehreje a stimuluje klíčenie osiva. Spodná vrstva pôdy je utlačenejšia, umožňuje vzlínanie pôdnej vlahy. To je dôležité pre rýchle napučiavanie, klíčenie a vychádzanie  osiva. Pre rýchly počiatočný vývin porastov je vytvorenie dobrých „štartovacích podmienok“ dôležité aj preto, že v ostatných rokoch sme na jar svedkami skorého nárastu vyšších teplôt a následného sucha.

Výber systému je dôležitý

Rozhodujúci vplyv na stav osivového lôžka má aj systém obrábania pôdy, ktorý bol použitý už v jesennom období. V inom stave bude pôda, ktorá bola na jeseň zoraná klasickým pluhom a inak bude vyzerať pôda obrábaná systémom bezorbového pôdochranného obrábania. Už po viacero pestovateľských ročníkov dlhé teplé a často aj suché jesenné počasie robí problémy so zakladaním ozimín a jesenným prerastaním porastov. Zimy bývajú väčšinou mierne a potom nasleduje skorý nástup vysokých jarných teplôt už koncom marca. Takýto priebeh počasia nepriaznivo ovplyvňuje najmä vegetačné obdobie obilnín. Tieto skutočnosti ešte zvyšujú nároky na rýchle zabezpečenie kvalitného jarného obrábania pôdy a následnej sejby plodín.

Termín sejby, teplota prostredia

Na spôsob a postupnosť operácií pri jarnom obrábaní pôdy vplýva najmä termín sejby jarnej plodiny, ku ktorej pôdu pripravujeme.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down