30.01.2017 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava pôdy a sejba jarných plodín

Pri zakladaní porastov jarných plodín nepostupujeme paušálne, ale diferencovane a tvorivo s ohľadom na pôdne a vlahové podmienky, predplodinu, pozberové zvyšky a spôsob základného obrábania pôdy. Obrábanie pôdy pred sejbou patrí k základným prvkom v technológii pestovania plodín. Zahŕňa množstvo rôznych operácií, ktorými regulujeme predovšetkým pôdne podmienky. Kvalita založenia porastov jarných plodín bude závisieť aj od technického stavu a sortimentu disponibilného strojového parku, termínu nasadenia a kvality vykonaných agrotechnických postupov.

Vzhľadom na predpokladané nerovnomerné časové rozdelenie vodných zrážok, najmä na jar a v lete, treba v kukuričnej a repárskej oblasti zamerať predsejbovú prípravu pôdy na maximálne šetrenie pôdnej vlahy, k čomu sa cielene využíva minimalizácia. Prvým agrotechnickým postupom na jar sa povrch pôdy urovnáva, čím sa znižuje neproduktívny výpar. Minimalizácia výparu z neporastených povrchov je kľúčovou súčasťou technológií používaných v rastlinnej produkcii s cieľom uchovať vodu v pôde pre porasty.

Podmienky kvalitnej prípravy pôdy

Pri predsejbovej príprave pôdy musíme dbať na to, aby po sejbe nedošlo k tvorbe pôdneho prísušku. Hlavne epigeicky klíčiace a vzchádzajúce plodiny (slnečnica ročná, fazuľa siata...) sú veľmi citlivé na jeho tvorbu. K tvorbe prísušku môže dôjsť v takých prípadoch, keď intenzívne bránime suchú pôdu (rozprašujeme ju), ak po sejbe pôdu za vlhka valcujeme, alebo keď za krátky čas spadne na povrch pôdy veľké množstvo zrážok.

Valcovať nesmieme príliš vlhkú pôdu. Môžeme valcovať ľahkú (piesočnatú) či preschnutú pôdu, ktorá je príliš kyprá, alebo na ktorej sme pri nevhodnom obrábaní vytvorili hrudy. Od kvality vykonaných prác pred sejbou závisí potom aj kvalita sejby, ktorá tvorí ťažiskový prvok v systéme technológie pestovania plodín.

Začiatok jarných prác

Jarnú prípravu pôdy musíme dôsledne prispôsobiť požiadavkám pestovanej plodiny, pri zohľadnení konkrétnych pôdnych a klimatických pomerov na stanovišti. Začiatok jarných prác závisí od fyzikálnej a biologickej zrelosti pôdy (momentálna pôdna vlhkosť), prihliada sa na požiadavky plodín na minimálnu teplotu pôdy potrebnú na klíčenie semien. Optimálny fyzikálny stav pôdy treba dosiahnuť minimálnym počtom operácií. Pôda sa najviac utláča pri vysokej pôdnej vlhkosti. Čím je pôda z hľadiska pôdnej zrnitosti ťažšia, tým viac sa na jar pri nevhodnej vlhkosti pôda utláča. Spôsob predsejbovej prípravy pôdy je rozdielny podľa odlišných požiadaviek jarných plodín na prehriatie pôdy v hĺbke sejby a termín sejby.

Príprava pôdy pre jednotlivé plodiny

Pre jarné plodiny so skorým výsevom (jačmeň jarný, ovos siaty, hrach siaty, bôb, cícer baraní, horčica siata, mak,...) a s upraveným povrchom oráčiny, je prvým úkonom na jar rozhodenie vypočítaných dávok minerálnych hnojív a ich zapracovanie do pôdy kombinátorom, kmitavými alebo rotačnými bránami do hĺbky 60 – 120 milimetrov, prípadne aj hlbšie. Na plytšie obrábanie niekedy postačia aj ťažké alebo stredne ťažké klincové brány.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down