16.12.2015 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pripravenosť repky olejnej na prezimovanie

Výrazné rozdiely v priebehu počasia, ktoré registrujeme v posledných rokoch v našej malej, ale krásnej vlasti sa podpísali aj pod aktuálny stav repky olejnej. Pevne stanovený agrotechnický termín siatia repky olejnej v dávnejších dobách, je v súčasnosti posunutý s ohľadom na zachytenie čo najväčšieho množstva vlahy pre povzchádzanie práve zasiatej repky olejnej.

Termín sejby

Stáva sa pravidlom, že sa repka začína siať v niektorých regiónoch už začiatkom augusta a naopak tam, kde je sucho, sa čaká na vlahu a seje sa niekde aj začiatkom septembra. Tieto rozdiely v termínoch sejby a vlahových pomeroch sa odzrkadľujú aj na súčasnom stave porastov repky olejnej.

Tie porasty repky olejnej, ktoré boli zasiate v prvej dekáde augusta a boli patrične vyhnojené, sú mohutné, ale vyrovnanejšie iba v lokalitách, v ktorých sa vyskytli krátko po sejbe zrážky. Naopak neskoršie siata repka olejná (začiatkom septembra) bola dlho nevyrovnaná, medzerovito povzchádzaná a až príležitostné októbrové zrážky s pomerne vysokými teplotami vytvorili podmienky pre jej intenzívny rast, čo sa odzrkadlilo na jej súčasnom vzhľade.

Výsledky inventarizácie

Počet rastlín na meter štvorcový je jedným z významných úrodotvorných ukazovateľov. Optimálna hustota a  zapojenosť porastu je predpokladom vývinu silných rastlín. Počas tohtoročnej jesennej inventarizácie porastov repky ozimnej sme zistili priemerne za celú SR 30,2 kusov rastlín na m2 , čo predstavuje zníženie počtu rastlín na m2 oproti minulému roku o 3,5 percenta. Najnižší zistený počet rastlín na monitorovaných plochách bol 11 kusov na m2, najvyšší počet rastlín na m2 predstavoval 98 kusov - porasty veľmi prehustené reagujú na vysoký počet rastlín na m2 vytváraním redukovaného počtu bočných vetiev, ktoré sa následne vytvárajú až v hornej polovici rastliny a naopak repky, ktoré majú priestor pre svoj vývin, vytvárajú mohutné jedince.

Počet rastlín do 20 kusov na m2 dosahuje 13,2 percenta porastov, v kategórii 20 – 30 kusov na m2 je 52,1 percenta porastov, v rozmedzí 30 – 40 kusov na m2 je 22,5 percenta porastov, 40 – 50 kusov na m2 je 5,4 percenta porastov, 50 – 60 kusov na m2 je 4,1 percenta porastov a 2,7 percenta tvorili porasty nad 60 kusov rastlín na m2.

Hrúbka a zdravotný stav koreňového kŕčka je rozhodujúcim ukazovateľom celkového stavu rastliny. Priemerná hrúbka koreňového krčka dosiahla hodnotu 11,1 milimetra ( na jeseň 2014 – 9,7 milimetra). Percentuálny nárast oproti minulému roku bol spôsobený skorou sejbou, často krát už v prvej dekáde augusta, čím sa chceli farmári vyhnúť vlahovému deficitu, ktorý v posledných rokoch sprevádza sejbu repky v neskorších termínoch. Tiež teplé počasie, ešte aj v novembri, sa podieľalo na neukončenom vegetovaní repky.

Hodnotu tohto znaku pod 10 milimetrov malo 26,4 percenta porastov, od 10 do 15 milimetrov až 66 percent a nad 15 milimetrov 7,5 percenta porastov.

Dĺžka koreňa bola v mnohých prípadoch ovplyvnená termínom sejby a tiež prípravou pôdy minimalizačnými technológiami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down