V rámci Celoslovenských dní poľa, spoločnosť Agrobiosfer prezentovala odbornej, ale aj širokej verejnosti svoje riešenia prírodnej stimulácie a výživy rastlín, protistresovej ochrany a podpory imunity v plodinách ako je kukurica, repka a pšenica ozimná.
V pokusoch realizovali hlavne jarné ošetrenia. V pšenici ozimnej predstavili, okrem kontroly, tri varianty, ktoré boli dvakrát ošetrované. „Prvý krát sa vykonala aplikácia vo fáze odnožovania v jarnom období, kedy hlavným cieľom bolo urýchliť regeneráciu porastu po zimnom období a následne podporiť tvorbu odnoží a rast koreňového systému. Ďalšia aplikácia prípravkov bola realizovaná vo fáze vlajkového listu, pričom jej cieľom bolo podporiť potravinársku kvalitu pšenice, teda zvýšiť obsah lepku, dusíkatých látok v zrne a podporiť vyššiu HTZ. V rámci tejto aplikácie boli využité aj prípravky z kategórie biostimulácie (Alga 300++K a Amino Total), ktorých veľkým prínosom je aj protistresová ochrana porastu, ktorá je v súčasnosti potrebná vzhľadom na náhle zmeny v podmienkach prostredia (sucho, vysoké teploty, prívalové dažde), ktoré môžu negatívne ovplyvniť výšku úrody a kvalitu zrna,“ uviedla k ošetrovaniu jednotlivých variant Ing. Zuzana Balátová – produktová manažérka spoločnosti.
V porastoch kukurice predstavili dva varianty, v ktorých boli prípravky spoločnosti aplikované vo fáze štyroch listov. V rámci prvého ošetreného variantu mohli sledovať návštevníci efekt 100 % prírodného prípravku stimulácie Alga 600, ktorého hlavným prínosom je podpora tvorby bohatého koreňového systému a nárast biomasy. V druhom variante bola odprezentovaná efektivita komplexnej technológie, ktorú odporúča spoločnosť do kukurice: biostimulácia - Alga 600, Amino Total a listová výživa zinkom ProZinc – ide o kvapalný zinok v chelátovej forme s obsahom dusíka, ktorý je pre kukuricu veľmi dôležitý. Výsledný efekt tohto ošetrenia sa odzrkadlí na bohatom koreňovom systéme, vyššom množstve biomasy, pričom bezproblémové opelenie a kvitnutie kukurice sa prejaví väčšími šúľkami, ktoré sú kompletne ozrnené.
V pokusoch s repkou ozimnou realizovali jarné ošetrenia, celkovo dvakrát. „Prvá aplikácia bola vykonaná na jar počas regenerácie listovej ružice, kde sme aplikovali prípravky z kategórie biostimulácie, listovej výživy a prírodnej prevencie – SoftGuard++. Hlavným cieľom tohto ošetrenia bolo, podobne ako pri pšenici, podporiť rýchlu regeneráciu koreňového systému a nadzemnej časti po zimnom období. Nasledovná aplikácia prípravkov vo fáze butonizácie zabezpečila nielen optimálnu dynamiku kvitnutia, ale aj predĺžila kvitnutie repiek. Vyššia násada kvetov po ošetrení sa prejavila vyšším počtom šešúľ na rastlinu oproti neošetrenému variantu, pričom očakávame aj vyššiu HTS a olejnatosť semien,“ uviedla k pokusom Ing. Z. Balátová.
Vo variantoch demonštrovali pestovateľské problémy so stanovenými spôsobmi riešenia prípravkami, ktoré dokážu predchádzať chorobám rastlín, podporujú imunitný systém rastlín, stimulujú rast a vyživujú porast – týmto všetkým oprávnene zaujali návštevníkov podujatia.