V minulom týždni sa v Nitre uskutočnil Deň prvovýrobcov mlieka. Ozajstnou perličkou bolo to, že - ako odznelo hneď v úvode rokovania - po prvý raz v bohatej histórii týchto podujatí sa na ňom zúčastnil minister pôdohospodárstva.
NITRA. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan v úvode svojho vystúpenia povedal, že „o podpore nielen hovoríme, ale na ňu aj vynakladáme všetko, čo sme schopní zabezpečiť, a aj preto sa podpor y do oblasti živočíšnej výroby znásobili“.
Malo by to priniesť hmatateľné výsledky. Konkrétne v chove dojníc by ambíciou do nasledujúceho obdobia malo byť to, aby stavy dojníc na Slovensku neklesli pod 110 tisíc zvierat.
Poznamenal, že produkcia surového kravského mlieka zaznamenala do 30. septembra tohto roku v porovnaní s predchádzajúcim obdobím „len marginálny pokles“.
„Dá sa povedať, že prepad produkcie surového kravského mlieka sme zastavili. Počet dojníc asi ešte mierne klesne, ale viac stúpne úžitkovosť,“ konštatoval Samuel Vlčan.
Dobrým znamením je skutočnosť, že stabilné sú aspoň tie chovy, ktoré počítajú 400 až 500 dojníc. Minister ozrejmil aj zámer, podľa ktorého by sa podpora pre sektor mlieka mala trvalo zvyšovať.
„V súčasnosti sa u nás uplatňuje celkom osem foriem podpory produkcie mlieka, hoci všetky sa netýkajú všetkých chovateľov,“ povedal minister.
Určité výsledky sú už naporúdzi, keď podľa jeho slov naša viazaná platba na dojnicu je šiesta najvyššia spomedzi všetkých krajín Európskej únie.
Minister uznal, že turbulentné obdobie v súčasnosti prežívajú aj chovatelia dojníc. Viacerí z nich si kvôli ťažko predvídateľnému vývoju zrejme kladú otázku, či vôbec majú udržať svoje chovy.
Avšak podľa slov ministra sa pre slovenských producentov surového kravského mlieka práve teraz otvára nová šanca. Spočíva v tom, že nová európska legislatíva bude v nasledujúcich piatich či desiatich rokoch nútiť chovateľov v krajinách s intenzívnou živočíšnou výrobou, napríklad v Holandsku, podstatne znižovať počty zvierat a tým aj produkciu. Budú tak musieť urobiť kvôli neúmerne zaťaženému životnému prostrediu v týchto krajinách.
(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)