Kukurica (Zea mays L.) je už od dávna nazývaná kráľovnou našich polí a to nielen z dôvodu jej veľkoplošného zastúpenia na našom území, ale aj z hľadiska jej širokého využitia v poľnohospodárstve, v potravinárstve i v priemysle. Kukurica nie je schopná samostatnej existencie bez pomoci človeka. Produkcia tejto dôležitej plodiny sa za posledné storočie významne zvýšila. Pri jej širokoriadkovom spôsobe pestovania je náročná na požiadavky prostredia i technologické postupy. Nezanedbateľný je aj konkurenčný vplyv burín (odber živín a pôdnej vlahy, zatieňovanie).
Významná poľná plodina
Z pohľadu histórie je kukurica veľmi stará rastlina. Do Európy sa dostala po príchode Španielov do Ameriky. Na Slovensko sa dostala z Maďarska v polovici 18. storočia. Dnes je rozšírená po celom svete, pretože vďaka cudzoopelivosti je veľmi prispôsobivá. K najväčším producentom kukurice patrí USA, Čína, EÚ, Brazília, Mexiko, Argentína a India.
Kukurica je významnou poľnou plodinou, využiteľná v širokom spektre hospodárstva. Využívaním šľachtiteľských postupov, systémových a účinných herbicídov, ako aj racionálnym využívaním techniky na obrábanie pôdy a sejbu, je možné zvýšiť efektívnosť a rentabilitu výroby zrna kukurice. Za finálnu operáciu technologického postupu možno jednoznačne považovať zber kukurice.
Počasie, zakladanie, rast a vývin porastov
Ako uvádza na svojich stránkach SHMÚ, počasie v apríli má často premenlivý charakter. V priebehu apríla na našom území často pozorujeme výskyt prvého letného dňa, ale poľnohospodári a záhradkári musia počítať ešte aj s výskytom mrazov a to aj v nížinách. Za vhodnej situácie (prílev studeného vzduchu a následne utíšenie vetra a zmenšenie oblačnosti počas noci) môžu mať mrazy aj plošne rozsiahlejší výskyt. Na začiatku mesiaca ešte mrazy zväčša nespôsobujú väčšie škody, ale v závere mesiaca bývajú následky pre poľnohospodárov, ovocinárov a záhradkárov, vzhľadom na vyšší stupeň vývoja vegetácie, značné. I keď sa v úvodné dni apríla 2016 striedali teplo a chlad, na severe bolo možné stretnúť sa aj s mrazom, veternosťou i s veľkou oblačnosťou a niekde aj s búrkami, postupné výrazné prúdenie veľmi teplého vzduchu od juhu sa podieľalo na rýchlych zmenách vegetácie nielen poľných plodín. V tomto roku už začiatkom apríla (4. apríla 2016) bol zaznamenaný na Slovensku prvý letný deň a 5. apríla 2016 letný deň zaznamenala takmer polovica meteorologických staníc SHMÚ s denným spravodajstvom.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.