28.09.2016 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prognóza úrody semena slnečnice ročnej v roku 2016

Väčšina porastov slnečnice v roku 2016 bola vysiata v agrotechnickom termíne a podmienky pre počiatočný rast a vývoj boli relatívne priaznivé. Tohtoročný apríl sa vyznačoval výraznou premenlivosťou počasia a hoci sa ako celok vyznačoval teplejší v porovnaní s dlhodobým priemerom, záver tohto mesiaca bol veľmi studený s rannými teplotami hlboko pod bodom mrazu, predovšetkým západnej časti Slovenska.

Zrážkovo bol apríl na území Slovenska normálny, v hlavných pestovateľských oblastiach slnečnice ročnej sa úhrny pohybovali len na dolnej hranici normálu, avšak zásoba vlahy zo zimných mesiacov bola dostatočná, preto porasty v počiatočných fázach nedostatkom vlahy neboli negatívne ovplyvnené, skôr sa museli vyrovnať s istými teplotnými „šokmi“ spôsobenými spomínanými prízemnými mrazmi.

Inventarizácia porastov slnečnice ročnej bola vykonaná pracovníkmi NPPC – VÚRV Piešťany v mesiaci máj 2016 na 34 porastoch nachádzajúcich sa v jednotlivých krajoch SR.

Počet rastlín

V hodnotených porastoch sme zaznamenali  v priemere 61 500 rastlín na jeden hektár, s rozpätím v krajoch od 33 000 do 82 000 rastlín na hektár. Podľa hodnoty FAO a typu hybridu, je pre stredne neskoré a stredne skoré hybridy odporúčaná hustota 65 – 70 000 vzídených rastlín na hektár. Do tejto optimálnej kategórie spadala časť porastov. Riedke porasty sa javia ako problematické z pohľadu dosiahnutia optimálnych úrod. Takéto plochy sa vyskytovali najviac v Nitrianskom kraji.

Kompletnosť a vyrovnanosť porastov

Niektoré porasty sa vyznačovali horšou kompletnosťou spôsobenou predovšetkým problematickou prípravou pôdy na jar, poveternostnými pomermi pred aj po sejbe a v čase vzchádzania. Kompletnosť porastov v priemere za SR predstavovala hodnotu 82 percent a pohybovala sa v jednotlivých krajoch v rozpätí od 60 do 100 percent. Najnižšou kompletnosťou sa vyznačovali podľa očakávania porasty neskôr siate. Taktiež z pohľadu vyrovnanosti boli medzi porastmi zaznamenané výrazné rozdiely. Hodnoty vyrovnanosti sa pohybovali od 60 do 90 percent, pričom priemerná vyrovnanosť v krajoch bola 80 percent.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down