13.12.2021 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prognózovanie zberu na digitálnej platforme

Výsledkom rozhodnutia spoločnosti Limagrain prispieť k digitalizácii poľnohospodárstva je viac ako desať rokov vyvíjaný nový digitálny nástroj, ktorého cieľom je pomôcť pestovateľom pri sledovaní stavu porastu silážnej kukurice a spresnenie určenia jej optimálneho termín zberu.

Predstavenia modernej aplikácie pod názvom agrility Harvest sa počas on-line seminára spoločnosti Limagrain zhostil jej špecialista pre hybridy kukurice LGAN Ing. Eduard Hanina.

Využitie dát v praxi

Aplikácia má široké využitie - od presného výsevku, sledovania stavu porastu, až po odhad úrody nielen kukurice, ale aj ďalších plodín. Využíva údaje o pozemku, historické a aktuálne klimatické údaje v kombinácii s kalkuláciou výstupov zo satelitu Sentinel-2 A a B z programu ESA-GMES. Zemský povrch je snímkovaný každé dva – tri dni v trinástich pásmach optického spektra. Tieto spektrá sú analyzované a v kontexte uvedených údajov slúžia ako podklad pre prácu s pozemkom a konkrétnou plodinou.

„Vďaka vysokej presnosti snímkovania - jeden pixel predstavuje plochu 10×10 metrov, môžeme získať celkovú predstavu, čo sa na poli deje, pričom aktualizácia prebieha každé tri až štyri dni. Snímky ovplyvnené oblačnosťou, prípadne inými neštandardnými podmienkami sú automaticky vylučované,“ uviedol E. Hanina, podľa ktorého je možné sledovať nielen vývoj porastov, predovšetkým však obsah sušiny s cieľom optimalizovať termín zberu, taktiež predpokladané úrody zrna. Prostredníctvom aplikácie je možné sledovať aj variabilitu porastu, čo je pri kukurici na siláž z pohľadu kvalitatívnych parametrov zvlášť dôležité, napr. rozdielnosť v percentuálnom obsahu sušiny rastlín na okraji poľa a v jeho strede.

„Pokiaľ do aplikácie zahrnieme údaje o technologickej vybavenosti farmy, môže poskytnúť návrh čo a ako vysiať na jednotlivých poliach,“ dodal k ďalším možnostiam aplikácie.

Ako to funguje?

Ako uviedol E. Hanina - potrebných je niekoľko vstupov. Prvým z nich je agronomický model, čiže údaje o pozemku - aká je tam pôda a celkové pomery, ďalej lokálne meteorologické dáta, satelitné snímky a detailnú znalosť hybridov kukurice. „Na základe týchto vstupných dát vieme matematicky modelovať aktuálny stav a vývoj pestovanej plodiny, konkrétne kukurice na siláž,“ dodal k výstupom aplikácie, ktorá je dostupná aj v mobilných telefónoch.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down