31.03.2025 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projektovanie a zakladanie ovocných sadov

Jednou z možných ciest, ako zvýšiť sebestačnosť SR v zásobovaní ovocím mierneho pásma, je zakladanie nových sadov. Na tento fakt dlhodobo upozorňuje aj Ovocinárska únia SR. Na to, aby sme sad založili, potrebujeme ale kvalitnú pôdu a tej je málo. Existuje možnosť odkúpenia pôdy od Slovenského pozemkového fondu, čo súvisí s nemalou agendou. Jednou z požiadaviek je aj predloženie zjednodušenej projektovej dokumentácie, ktorú schvaľujú úrady UKSÚPu.

Predvýsadbová príprava pôdy a úprava pôdnych vlastností

Alfou a omegou je okrem poznatku o bonite pôdy, charakteristike pôdotvorných substrátov, druhu a typu pôdy, prevedenie agrochemického skúšania pôd (ASP), ľudovo povedané rozbor pôdy. Bez tejto charakteristiky je zbytočné robiť ďalšie kroky. V rámci ASP je nevyhnutné vedieť, aký je obsah N,P,K, Ca, Mg, Fe, Cox (obsah organickej hmoty, humusu) a musíme poznať hodnotu pôdnej reakcie (pH) a obsah CaCO3. Na základe týchto faktov pristupujeme k vyhnojeniu pôdy organickým substrátom, ideálne 80-100t MH/ha. Po odpočítaní živín, obsiahnutých v MH, dopočítame a dodáme do pôdy zvyšok živín formou priemyselných hnojív. Pri veľkých množstvách je možné túto dávku aplikovať na dvakrát (napr. jeseň a jar). Dôležité je aj poznanie pH. Stáva sa dosť často, že záujemca chce vysádzať jahody alebo čučoriedky, ale pôdna reakcia je príliš zásaditá a pH pre jahody a čučoriedky musí byť v kyslom pásme. Zvýšenie pH nebýva problém, ten nastáva ak potrebujeme pH znížiť. Na tento fakt treba tiež myslieť, možno už predtým, ako sa rozhodneme k prenájmu alebo kúpe pôdy, pretože okrem finančných nákladov je takáto úprava pôdy aj časovo náročná.

Ďalším faktom, najmä časovým vo vzťahu k pôde je otázka, čo bolo na pozemku predtým. Ak ide o plochu, ktorá je zarastená náletovými drevinami, kríkmi, alebo sa tam nachádza lúčny porast, je potrebné tento porast odstrániť a znova podľa obsahu živín sa rozhodnúť, či budeme pestovať predplodiny, aké a akú dlhú dobu. To isté platí aj v prípade, keď na pozemku bol, alebo ešte je ovocný sad. Predvýsadbová príprava pôdy zvyčajne trvá v tomto prípade dva, resp. tri roky. Ak ide o tzv. panenskú pôdu, postačuje spravidla jeden rok.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down