Aj keď sa zdalo, že sme si s hrabošmi poradili, sú lokality, kde je nutné ošetrovať použitím návnad, preto Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky povolilo výnimku pri mimoriadnych situáciách na použitie prípravku s účinnou látkou fosfid zinočnatý (50 gramov na kilogram), od 29. septembra 2016 do 31. decembra 2016 a od 16. januára do 16. mája 2017.
Signalizačná správa
Aplikačná dávka zostáva nezmenená: 4 - 5 kilogramov na hektár pri ohniskovom výskyte a 8 - 10 kilogramov na hektár pri strednom, silnom a veľmi silnom výskyte.
Početnosť hraboša sa dá zistiť dvomi spôsobmi: zašľapávaním nor a odpočtom živých nor. Metóda zašľapovania nor spočíva v tom, že na ploche 10x10 metrov sa zašliapu všetky nory. Takýchto jedno árových plôch je treba šachovnicovito označiť na jednom hektári päť. Po 24 hodinách sa spočítajú všetky znovu otvorené východy z nor a ich počet sa vynásobí 20, tým získame počet aktívnych nor na jednom hektári. Táto metóda je ekonomicky nevýhodná, pretože vyžaduje navštíviť to isté miesto dvakrát.
Výhodnejšia a rýchlejšia je metóda zisťovania živých nor. Jednoduchým prechodom uhlopriečne cez parcelu v dĺžke 100 metrov spočítame všetky živé nory ( s vyhladeným okrajom, so stopami potravy, trusu) v šírke záberu pozorovateľa 2,5 metra. Takéto prechody vykonáme 4. Tým získame prehľad o početnosti hraboša na ploche 1000 metrov štvorcových, po vynásobení číslom 10 dostaneme početnosť hraboša na jednom hektári.
Slabý výskyt je pri počte do 40 živých nor, stredný od 41 do 100 a silný výskyt pri počte 101 a viac živých nor na jednom hektári na jar. Pri odpočte na jeseň sa za slabý výskyt považuje počet nor do 1000 na jednom hektári, stredný výskyt 1001 – 2000 nor na jednom hektári a silný výskyt je 2001 a viac živých nor na jednom hektári.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.