Zástupcovia piatich najväčších samosprávnych organizácií, pôsobiacich v slovenskom agrárnom a potravinárskom odvetví a združených v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) sa zhodli v tom, že prioritou Európskej únie by mala byť predovšetkým ochrana spotrebiteľa a agropotravinárskeho sektora v samotnej Európskej únii.
BRATISLAVA. O podrobnostiach redakciu Týždenníka Roľnícke noviny informovala Monika Mičúchová, manažérka komunikácie v Potravinárskej únii Slovenska.
Ako je známe, EÚ nedávno podpísala so združením MERCOSUR, ktoré zahŕňa Argentínu, Brazíliu, Paraguaj a Uruguaj, politickú dohodu o voľnom obchode. Podľa oficiálnych vyjadrení, pochádzajúcich priamo z Bruselu, nový obchodný rámec, ktorý je súčasťou širšej dohody o pridružení medzi oboma zoskupeniami, upevní ich politické a hospodárske partnerstvo.
EÚ očakáva, že táto dohoda zároveň vytvorí významné príležitosti pre udržateľný rast na oboch stranách, pričom bude rešpektovať životné prostredie a zároveň bude aj chrániť záujmy spotrebiteľov v EÚ ako aj tamojšie citlivé hospodárske odvetvia. Predstavitelia samosprávnych organizácií, združených v RPPS, to však takto ružovo nevidia.
Argumentujú tým, že napríklad v roku 2017 dosiahla EÚ v zahraničnom obchode s agropotravinárskymi komoditami s krajinami MERCOSUR negatívne saldo vo výške 9,5 miliardy eur.
Z EÚ sa do krajín MERCOSUR vyviezli spomenuté komodity v hodnote 1,87 miliardy eur, ale dovoz predstavoval až 11,39 miliardy eur.
Viac ako 50 percent z toho tvorili tuky a oleje. Na mäso a mäsové výrobky pripadlo 21 percent z celkového dovozu agrokomodít, a na ovocné a zeleninové džúsy pripadlo 11 percent.
Konkrétne obavy predstaviteľov agropotravinárskych samospráv spočívajú v tom, že dohoda EÚ so združením MERCOSUR bude mať negatívny vplyv predovšetkým na „únijnú“ produkciu mäsa, mäsových výrobkov a cukru, ale aj na produkciu obilnín.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)