30.01.2018 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Psota rajčiaková: častý škodca rajčiakov

Oligofágny škodlivý organizmus psota rajčiaková pochádza z Južnej Ameriky, kde je považovaný za najčastejšieho škodcu poľných a skleníkových kultúr rajčiakov.

Prvýkrát bola psota rajčiaková pozorovaná v Európe - Španielsku počas roka 2006. Z ohniska výskytu sa pomerne rýchlo šírila aj do ďalších európskych krajín. Na území Slovenskej republiky bola prvýkrát objavená v roku 2010 v okrese Komárno. Psota rajčiaková (Tuta absoluta) nepatrí medzi karanténne škodlivé organizmy.
Psota rajčiaková spôsobuje škody na rastlinách z čeľade ľuľkovité (Solanacae). Rajčiak jedlý, ľuľok zemiakový a baklažán predstavujú ekonomicky najvýznamnejšie hostiteľské druhy psoty rajčiakovej. Uvedený druh bol pozorovaný aj na burinných a okrasných druhoch ľuľkovitých rastlín, napr. durman obyčajný, ľuľok čierny, ľuľok hlošinolistý.
Húsenice prechádzajú štyrmi larválnymi štádiami, pričom larvy sú spočiatku belavej farby, neskôr nadobúdajú zelenú a nakoniec svetloružovú farbu. Vývojový cyklus trvá 29 až 35 dní. Psota rajčiaková má vysoký reprodukčný potenciál, v priaznivých podmienkach môže vytvárať až 12 generácií do roka. Dospelé motýle patria k nočným druhom, počas dňa sa ukrývajú medzi listami rastlín. Samičky môžu naklásť až 260 vajíčok.
Psota rajčiaková je drobný motýľ pochádzajúci z čeľade psovitých (Gelechiidae). Škodca sa vyznačuje nenápadným sivohnedým sfarbením s čiernymi a striebornými škvrnami na predných krídlach. Rozpätie krídel je 10 mm. Škodia húsenice, a to tým, že požierajú zelené časti rastlín, prípadne aj plody. Následkom je zníženie úrody a kvality plodov. Typickým príznakom napadnutia rastlín psotou je tvorba plošných nepravidelných mín na listoch a vytváranie chodbičiek v stonkách a plodoch. V blízkosti poškodenia hostiteľských rastlín sa nachádzajú kôpky tmavého trusu, ktorý predstavuje vstupnú bránu pre sekundárne patogény. Škodca patrí medzi teplomilné druhy motýľov a nie je schopný prezimovať v chladnejších oblastiach mierneho podnebného pásma. Avšak po jeho zavlečení do skleníkov spôsobuje obrovské straty na úrodách a kvalite plodov rajčiaka jedlého.

Ako bojovať proti tomuto škodcovi sa dočítate v článku Ing. Ivany HORVÁTHOVEJ z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 5.

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down