08.10.2021 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pýr predĺžený – vysokoprodukčná energetická plodina

Rozhodnutie o pestovaní energetických plodín vždy vyžaduje zrelú úvahu. K energetickým plodinám, kde bežne existujúce či ľahko dostupné mechanizačné prostriedky pre zvládnutie pestovania by takúto voľbu mali zvyčajne skôr iba uľahčovať, patrí pýr predĺžený - Elymus elongata (Host) Run. Ide o energetickú trávu s vysokým produkčným potenciálom a hospodársky viacstrannou využiteľnosťou. S pestovaním pýru predĺženého sú niekoľkoročné prevádzkové skúsenosti aj z vyhranených pôdno-klimatických podmienok juhovýchodného Slovenska, ktorých zhodnotenie čiastočne predkladáme.

Popis

Z botanického hľadiska je pýr predĺžený - Agropyron elongatum  (Host) P. Beauv. (synonymum: Elytrigia elongata (Host) Nevski, Elymus elongata (Host) Runemark), trvácou trsnatou trávou. Sivozelené steblá pýru predĺženého sú priame a pevné, sú riedko olistené a s nízkym počtom uzlov 2 až 4, za priaznivých podmienok steblá presahujú výšku človeka. Listy sú sivozelené, rovné, na povrchu mierne drsné. Súkvetím je rovný klas 20 až 30 centimetrov dlhý, kvitne koncom júna až začiatkom júla. Jarná regenerácia prezimujúcich porastov prebieha v marci až polovici apríla, v závislosti od priebehu poveternostných podmienok, pričom pýr predĺžený výborne využíva zimné a skoré jarné zrážky. Najvyššie nároky na vlahu má v čase steblovania až klasenia, čo znamená isté nároky na rovnomernosť rozloženia zrážok počas vegetácie. Pre mohutnosť koreňovej sústavy je schopný využiť pôdnu vlahu aj z hlbších vrstiev a zabezpečiť dostatočnú úrodu. Zavlažovanie v suchých podmienkach ale zúročí vyššou produkciou. Pri zavlažovaní sa odporúča vychádzať v hodnôt poľnej vodnej kapacity, ktorá by v hĺbke 0 až 40 centimetrov nemala klesnúť pod 55 až 60 percent, závlahová dávka môže byť dvojnásobne vyššia ako je inak bežných 20 milimetrov.

Tolerantný k podmienkam

Pýr predĺžený je trvácou trsnatou trávou s veľmi širokou agroekologickou amplitúdou. Je teda plodinou tolerantnou k značnému rozsahu pôdnych aj klimatických podmienok. Mierne nároky pýru predĺženého na pôdu spočívajú v znášaní kyslých i zasolených pôd s rozpätím pôdnej reakcie pH 5-9. Z hľadiska ročného úhrnu zrážok ide o toleranciu v rozpätí 250 až 2000 milimetrov, pri priemernej ročnej teplote vzduchu ide o toleranciu v  rozpätí 5 až 19 °C, čo okrem iného znamená tiež zvýšenú mrazuvzdornosť i suchovzdornosť. Je ale zrejmé, že pri úrode suchej hmoty v širokom rozpätí 2 až 20 ton na hektár za rok, neprinesie pestovanie tejto trávy v akýchkoľvek podmienkach uspokojivé hospodárske výsledky. I keď je pýr predĺžený vhodný aj pre extenzívne pestovanie, určitý stupeň intenzity je spravidla výhodnejší. Zakladanie porastov pýru predĺženého sa vôbec neodporúča na viatych pieskoch alebo na kamenistých pôdach s plytkou ornicou. Stanovenie a rozlíšenie produkčného potenciálu v rôznych pôdnoklimatických podmienkach Slovenska nie je celkom vyriešené, resp. podlieha aktuálnemu výskumu, čo platí aj o technologickej kvalite fytomasy dosahovanej vo vzťahu k daným podmienkam. Pýr predĺžený všeobecne poskytuje fytomasu s výhrevnosťou v suchom stave 14 až 17 MJ/kg, čo ho spolu s ďalšími vlastnosťami a parametrami produkcie v senokosnej zrelosti radí k plodinám vhodným na priame spaľovanie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down