29.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Racionálne s priemyselnými hnojivami (II.)

Účinnosť hnojiva ENSIN® pri pestovaní kukurice
Doc. Ing. Pavol Slamka, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa zameral na použitie hnojiva ENSIN® s obsahom inhibítorov: „Kritickou substanciou v našich pôdach je dusičnanová forma dusíka - nitrátový anión, ktorý má negatívny dopad na ekonomiku hnojenia, pretože ho strácame vyplavovaním a pri denitrifikácii únikom do atmosféry. Jednou z ciest, ako znížiť vyplavovanie dusíka je použitie inhibítorov nitrifikácie.“

V hnojive ENSIN® prítomné inhibítory nitrifikácie, konkrétne dikyandiamid (DCD) a 1,2,4 triazol (TZ), znižujú vyplavovanie dusičnanového aniónu a tiež intenzitu denitrifikácie.

V maloparcelkovom pokuse (Horné Semerovce) s kukuricou zameranom na porovnanie vplyvu použitých hnojív na úrodu zrna, boli aplikované: LAD, DASA®26/13 a  ENSIN®. Celková dávka dusíka bola konštantná pre všetky hnojivá a to 160 kg na hektár. Najvyššia úroda kukurice bola dosiahnutá vo variante s jednorazovou aplikáciou ENSIN®-u pred sejbou (8,71 ton zrna z hektára), ďalej vo variante s DASA®26/13. Prejavil sa efekt síry, ktorý tieto hnojivá obsahujú v úrodnom navýšení o 5 – 7 percent oproti variantu s aplikáciou LAD.

Monitoring obsahu makro a mikroživín v podmienkach Slovenska

Prof. Ing. Jozef Kobza, CSc. z NPPC - Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, vo svojom referáte priblížil problematiku obsahu makro a mikroživín v poľnohospodárskych pôdach Slovenska na základe permanentného sledovania v monitorovacej sieti Slovenska (s realizáciou od roku 1993), ktorá zahŕňa všetkých hlavných pôdnych predstaviteľov, pôdotvorné substráty, klimatické oblasti, ako aj oblasti znečistené ale aj hygienicky nezávadné oblasti.

Z doterajších výsledkov monitoringu pôd Slovenska vyplýva, na prevažnej časti hodnotených pôd sa zistil evidentný pokles obsahu prístupného fosforu v porovnaní so začiatkom monitorovania pôd v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Zásobenosť pôd draslíkom je ešte relatívne dobrá, napriek tomu sme zistili výrazné zníženie obsahu prístupného draslíka v priemere o 20 – 30 percent od začiatku realizácie monitoringu pôd na Slovensku od roku 1993.

Zásobenosť pôd horčíkom je na dobrej až vysokej úrovni. V obsahu prístupného horčíka nebol zaznamenaný jeho výraznejší pokles. Čo sa týka obsahu sledovaných mikroživín – meď, zinok, mangán v poľnohospodárskych pôdach SR, tento kolíše v hladine stredný až vysoký.

Moderné hnojivá potrebujú moderný servis

Ing. Radek Košál zo spoločnosti AGROFERT, a. s., sa vo svojom vstupe zameral na problematiku súčasných hnojív: „Moderné hnojivá sú stále primárne určené na výživu rastlín, ide buď o priame hnojivá s obsahom základných živín, alebo nepriame s obsahom minimálneho množstva základných živín, ktoré ale rastliny ovplyvňujú špecifickým spôsobom. Sem patria pôdne kondicionéry, regulátory rastu, stimulátory, inhibítory a bakteriálne hnojivá. Tiež sem zaraďujeme hnojivá s vyššou pridanou hodnotou, t. j. obohatené o určité živiny a látky, napr. humáty.“ Čo sa týka postoja zo strany výrobcu, dodal: „Moderný servis je z pohľadu výrobcu hnojív starostlivosť o výrobky a zákazníka na všetkých úrovniach. Do popredia nastúpila kvalita hnojiva.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down