Zavedenie tzv. zelenej nafty v poľnohospodárstve v roku 2018 a zriadenie rizikového fondu s účinnosťou od 1.1. 2019 – také sú vari najkonkrétnejšie výstupy z rokovania, ktoré v uplynulý pondelok absolvovali predstavitelia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPaPS) s predsedom NR SR Andrejom Dankom a s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou na pôde Národnej rady SR.
BRATISLAVA. Predstavitelia RPaPS prišli na rokovanie s viacerými požiadavkami, nie všetky z nich sa však podarilo dotiahnuť do konkrétneho výstupu. V prípade ďalších požadovaných opatrení sa však dohodli na vytvorení pracovných skupín, ktoré by mali pokračovať v hľadaní východísk ako aj na spoločných rokovaniach vo formáte: predseda NR SR – ministerka pôdohospodárstva SR - predstavitelia RPaPS, ktoré by sa mali konať približne v trojmesačnom cykle.
K aktuálnemu stretnutiu prišlo okrem iného aj preto, lebo NR SR začne v budúcom týždni prerokovávať a následne schvaľovať štátny rozpočet SR na rok 2018.
Ako je známe, poľnohospodári a aj potravinári sú dlhodobo nespokojní s poddimenzovaným financovaním ich odvetvia. Táto skutočnosť sa odzrkadlila okrem iného aj v tom, že v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018 je v kapitole MP RV SR na štátnu pomoc alokovaný len jeden milión eur.
Podľa predstaviteľov RPaPS je to žalostne málo. Veď poľnohospodári v susednej Českej republike podľa údajov, pochádzajúcich zo zdrojov SPPK, dostali napríklad v roku 2016 na hektár poľnohospodárskej pôdy v prepočte 36,51 eura, v Maďarsku to bolo 49,18 eura a v Rakúsku dokonca 110,85 eura, kým na Slovensku to bolo len 3,93 eura.
Poľnohospodári a potravinári v SR považujú svoje podmienky na podnikanie v porovnaní s okolitými krajinami za nerovnocenné, a i preto prišli s novými iniciatívami, ktoré vyjadrili sloganom Chceme vyrábať, nie zatvárať!
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)