26.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Raňajky šampiónov, prínosy pestovania cukrovej repy

„Pestovanie cukrovej repy a výroba cukru je v rámci agropotravinárskeho sektora plne funkčná vertikála, t. j. produkcia suroviny, spracovanie a finalizácia sa deje tu na Slovensku. Finančný rozpočet z pestovania cukrovej repy je na jednotku plochy trikrát vyšší ako pri obilninách. Celkové finančné prínosy pre rozpočet SR ročne dosahujú 50 miliónov eur. Slovenské cukrovary spracovávajú cukrovú repu z plochy 22 500 hektárov, pričom priemerné hektárové úrody sa pohybujú na úrovni 68 ton. Z kampane 2023/2024 bude podľa odhadov vyprodukovaných až 200 tisíc ton cukru.“

Uviedla Ing. Elena Široká Benkovská, obchodná manažérka spoločnosti Syngenta, na odbornej konferencii v Nitre. V prvej časti zhodnotila aktuálnu situáciu v sektore: zrušili sa minimálne ceny za tonu cukrovej repy, zvýšila sa produkcia cukru v EÚ - v poslednej kampani o 22 percent, dôsledkom čoho sú vysoké zásoby cukru na skladoch, ktoré spôsobili rapídny pokles cien. Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sú v cukrovej repe a v produkcii cukru sebestačné. „Ak by došlo k zrušeniu pestovania cukrovej repy, prišli by sme o sebestačnosť v tejto tak dôležitej komodite, zlikvidovali by sme strategické odvetvie a ohrozili 3 000 pracovných miest. Import cukru pre potreby Slovenska by predstavoval výrazné navýšenie uhlíkovej stopy,“ skonštatovala E. Široká Benkovská, podľa ktorej sektor potrebuje ďalšiu systémovú podporu z národných zdrojov a navýšenie viazanej podpory: „Dôležitá je stabilná podpora zelenej nafty. A keďže je cukrová repa plodinou s vysokou potrebou vody, je dôležité zaradiť do podpory revitalizáciu závlah.“ 

Čo sa týka očakávaných podpôr pre cukrovú repu na roky 2023  až 2027, v Strategickom pláne sa počíta s pestovateľskou plochou 22 000 hektárov, viazaná podpora príjmu bola pre rok 2023 vypočítaná na úroveň 513,6 eura, pričom v ďalších rokoch bude v závislosti od navýšenia, resp. poklesu pestovateľskej výmery v rozmedzí od 462 až do 565 eur na hektár. Zelená nafta je stabilne na úrovni 83,1 eura. Podpora celkom za rok 2023 vychádza na 596,8 eura na hektár. 

V rámci fungicídnej ochrany cukrovej repy prináša spoločnosť Syngenta overené riešenia, postavené na kľúčových prípravkoch Amistar® Gold (azoxystrobin, difenoconazole), alebo Thiovit® Jet (síra). Z insekticídov je naďalej k dispozícii osvedčený Karate® Zeon, z herbicídov Zetrola® a Touch® Down. Technológiu ochrany doplnil biostimulant Vixeran®, ktorý fixuje atmosférický dusík.

V prípade ošetrenia s Amistar® Gold, E. Široká Benkovská odporúča ošetrenie od rastového štádia, keď listy cukrovej repy pokrývajú 90 percent pôdy až do termínu 35 dní pred plánovaným zberom. V systéme jedného ošetrenia, pri nižšom infekčnom tlaku, odporúča aplikovať Amistar® Gold v dávke jeden liter na hektár. Pri vyššom infekčnom tlaku uprednostniť dve aplikácie Amistar® Gold s odstupom troch týždňoch v dávke po jednom litri na hektár. Vykazuje výbornú účinnosť proti hnedej škvrnitosti, hrdzu repovú, múčnatku repovú a ramuláriovú škvrnitosť. Amistar® Gold je od aktuálnej sezóny registrovaný aj proti rizoktóniovej hnilobe, v prípade ktorej nie je registrovaný iný prípravok. Amistar® Gold je registrovaný do cukrovej repy, repky a slnečnice. Od novej sezóny je registrácia rozšírená aj do maku, sóje, ľanu, ľaničníka, horčice, konopy a pestreca mariánskeho. Po novom je rozšírená aj do pšenice ozimnej a jarnej, pšenice tvrdej, špaldovej, raži a tritikale ozimného. 

                                                                                  VIERA UVÍROVÁ

                                                                                  FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down