Nemecký špecialista na techniku pre aplikáciu hnojív oslavuje tento rok 100 rokov svojho pôsobenia na trhu. Pri tejto príležitosti spoločnosť predstavila niekoľko inovácií a jedno z nich je DeePot 25.1, aplikátor na hnojenie širokoriadkových plodín. Novinka je založená na dávkovacom systéme kombinovanom s novým spôsobom umiestnenia granúl 25 cm pod povrch pôdy.
Už na prvý pohľad sa nejedná o klasické rozmetadlo priemyselných hnojív, i keď DeePot je k traktoru agregovaný prostredníctvom trojbodového závesu. Myšlienkou tohto stroja je totiž minimalizácia strát pri hnojení a maximalizácia efektu takto dodanej výživy. Prvou výhodou riešenia DeePot 25.1 je, že podporuje hlbšie zakorenenie kukurice so zodpovedajúcim nárastom dĺžky koreňov. Rauch dokonca uvádza, že v suchých podmienkach bude takto prihnojená kukurica aktívna až o tri týždne dlhšie, ako konvenčné plodiny. Výhodou číslo dva má byť podľa spoločnosti dramatické zníženie strát dusíka do atmosféry. Emisie súvisiace s klímou (amoniak a oxid dusný) sú podľa spoločnosti o 90% nižšie v porovnaní s povrchovou aplikáciou, a ak sa nemecký výrobca nemýli, tak tieto čísla potešia nielen poľnohospodárov, ale i ochranárov a životné prostredie, čo môžeme označiť za stratégiu win – win. Ako tretiu výhodu svojho nového riešenia spoločnosť uvádza, že takto aplikované hnojivá nemožno z pôdy vyplaviť silným dažďom alebo záplavami.
Menej je niekedy viac
Ako sa hovorí, menej je niekedy viac. V prípade „aplikátora“ DeePot 25.1 to platí dvojnásobne, pretože s touto technológiou môže poľnohospodár podľa údajov spoločnosti Rauch docieliť 3 – 5 % nárast výnosov (počas šesťročného používania stroja) pri o 20 % nižšej aplikovanej dávke hnojiva. Injektory so svojím štíhlym dizajnom jemne otvoria pôdu bez narušenia jej štruktúry a dôjde k aplikácii hnojiva. Brázdičky po injektore sa následne zatlačia prítlačnými valcami, aby sa zaistilo ich zapečatenie, čo v podstate zabráni ďalšiemu kontaktu hnojiva so vonkajšími vplyvmi. Novinka firmy Rauch by mala byť v budúcnosti k dispozícii v 2-, 3-, 4- alebo 6-riadkovej verzii s rozstupom riadkov 750 mm, 1 000 mm alebo 1 500 mm (čo zodpovedá dvojnásobku rozstupu riadkov plodín) s prítlakom na radličku až 300 kg. Stroj využíva na dávkovanie hydraulický, poprípade elektronický systém a podľa dostupných informácií by mal momentálne zvládať aplikovať dávku až do 400 kg / ha pri rýchlosti 10 km / h. Samotný stroj váži 1 000 až 1 500 kg, a hovorí sa, že v súčasnosti by mala byť jeho požiadavka na výkon traktora niekde na úrovni 150 konských síl. Stroj je možné navyše zložiť na prepravnú šírku 2,55 m, čiže si poradí aj pri presunoch.