06.04.2021 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerácia a regulácia ozimných obilnín

Ozimné obilniny túto jar potrebujú podporu rastu a rozvoj porastov, regeneráciu a stimuláciu. Uvediem iba tie prípravky., ktoré je možné aplikovať v štádiu odnožovania, prípadne na začiatku steblovania. Pribudlo veľa nových obchodných názvov.

Signalizačná správa

Skrátenie a posilnenie stonky

Morforegulačné prípravky s účinnou látkou chlormequat patriacou medzi kvartérne amónne soli, ktoré pôsobia ako inhibítor biosyntézy giberelínov. Bráni predlžovaniu buniek a tým skracuje a posilňuje stonku a vytvára odolnejšie rastliny. Taktiež ovplyvňuje vývojový cyklus rastliny a má za následok bohatšie kvetenstvo, ktoré môže viesť k vyšším úrodám aj k vyššej kvalite zŕn. Podporuje aj vytváranie chlorofylu a tvorbu koreňov. Pri obilninách je hlavným efektom zvýšenie odolnosti proti poliehaniu. V pšenici ozimnej využite skorú jarnú aplikáciu na podporu odnožovania riedkych, zle prezimovaných porastov. Ošetrujte porasty pri počte rastlín pod 300 na meter štvorcový, vo všetkých výrobných oblastiach, na začiatku odnožovania na zahustenie porastu pri objavení sa prvej až piatej odnože (BBCH 21-25). V raži na zahustenie porastu aplikujte v rastovej fáze, keď je prvé kolienko minimálne dva centimetre nad odnožovacím uzlom (BBCH 31). Na vyrovnanie odnoží ozimného jačmeňa aplikujte skoro na jar po obnovení rastu na začiatku odnožovania (objavenie sa prvej až piatej odnože, BBCH 21 – 25), pre podporenie riedkych, zle prezimovaných porastov. Ošetrujte lepšie odnožujúce porasty s počtom pod 200 rastlín na meter štvorcový a menej odnožujúce porasty s počtom rastlín pod 250 rastlín na meter štvorcový. Platí zákaz skrmovania na zeleno, silážovanie a senážovanie takto ošetreného ozimného jačmeňa.

Ďalší prípravok s účinnou látkou chlormequat-chlorid je prijímaný listovou plochou. Účinkuje systémovo, ovplyvňuje predlžovací rast, skracuje a zosilňuje internódiá, podporuje tvorbu odnoží. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že brzdí biosyntézu giberelínu a auxínu v rastline, čím sa zoslabuje nadvláda vrcholu rastliny nad postrannými základmi. V závislosti od toho, v ktorej rastovej fáze sa aplikuje, dochádza k podporeniu rozvetvovania – odnožovania, alebo k skracovaniu predlžovacieho rastu internódií. V pšenici ozimnej proti poliehaniu aplikujte v rastovej fáze od štvrtého listu do začiatku predlžovania (BBCH 14-30).

Pre stimuláciu rastu

Stimulátory rastlín, ktorých účinnými látkami sú aromatické nitrozlúčeniny, sa nachádzajú v prirodzených podmienkach v každej rastline. Aplikáciou prípravku sa v rastlinách zvýši koncentrácia týchto látok, čo má za následok zrýchlenie prúdenia cytoplazmy v bunkách rastlín a zrýchlenie látkovej premeny. Výsledným efektom takto ovplyvnených procesov je mohutnejší rast rastlín, lepší vývoj kvetných orgánov, zlepšené podmienky opelenia, lepšie nasadzovanie plodov, predĺženie vegetačnej doby, vyššie úrody, vyššia kvalita plodov. Po aplikácii prípravku na stimuláciu úrody sa dosiahne pozitívny efekt na zvýšení úrody len vtedy, ak rastliny budú mať na vytvorenie požadovanej vyššej úrody dostatok živín a vody. Pri pšenici na stimuláciu úrody je prvá aplikácia v štádiu odnožovania (BBCH 21-29) a druhá aplikácia v štádiu BBCH 31 (prvé kolienko minimálne nad odnožovacím uzlom). Možno aplikovať aj ako TM s kvapalným hnojivom v období produkčného prihnojovania. Interval medzi aplikáciami je 10 dní.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down