Repky sú pripravené, pestovatelia v rozhodovaní.
Netreba asi upozorňovať na skutočnosť, že dnešné poľnohospodárstvo je zahľadené do pestovania repky. Presviedčajú nás o tom polia všade navôkol, od Tatier až k Dunaju.
Vďaka miernej zime a skorému otvoreniu vegetácie na jar, repka rozkvitla o niečo skôr – už v polovici apríla a následné chladné a premenlivé počasie predĺžilo fázu jej kvitnutia. Mrazy v poslednom aprílovom týždni najmä na západe Slovenska, zasiahli kvitnúce porasty repky, našťastie bez väčších následkov. Počasie v máji bolo najmä oblačné a daždivé vo forme prehánok a búrok s nerovnomerným priestorovým rozložením, najviac zrážok spadlo na juhozápade Slovenska.
Podľa prvého odhadu, ktoré vypracoval NPPC – VÚPOP Bratislava k 15. máju 2016, by úrody repky mali dosiahnuť úroveň 2,42 tony na hektár, čo by vzhľadom na predchádzajúcu sezónu (2,74 tony na hektár) znamenalo medziročný pokles o11,7 percenta, v porovnaní s päťročnou priemernou úrodou (2,70 tony na hektár) by úroda klesla o10,4 percenta.
Avšak poľnohospodárska sezóna je aktuálne v plnom prúde, úroda sa ešte ani nezačala zberať a už je tu príprava novej sezóny. Pestovatelia sú pred voľbou, akú odrodu pestovať v nasledujúcom hospodárskom roku.
Počet odrôd repky, ale aj iných plodín sa stále zvyšuje a vybrať si tú "správnu" odrodu je veľmi náročné. Pestujú sa najmä hybridy - na Slovensku okolo 80 percent.
V tvorbe nových odrôd má jednoznačne budúcnosť šľachtenie na odolnosť proti stresovým podmienkam prostredia, najmä voči suchu, taktiež na odolnosť voči chorobám. Naďalej prvoradá zostáva vysoká úroda semien a celkovo dobré hospodárske vlastnosti.
Obmena odrôd, respektíve hybridov sa každý rok zrýchľuje a pestovateľom sa do pozornosti predkladajú novinky, pričom mnohé sa pestujú len jeden – dva roky. Prvoplánovo je to zaujímavé už len z pohľadu rýchlej reakcie v podobe novej odrody s vlastnosťami reflektujúcimi na meniace sa podmienky prostredia, lenže z druhej strany by sa s odrodami malo viacej pracovať v konkrétnych agro-ekologických podmienkach a uplatňovanej pestovateľskej technológie.
Odrodám sa je potrebné venovať dlhodobejšie, zamerať sa na repky s viacročnými výsledkami, ktoré sú stabilné s minimálnymi ročníkovými výkyvmi. Navyše pôdne a poveternostné podmienky Slovenska sú veľmi rôznorodé, preto pestovateľsky zaujímavé sú najmä tie materiály, ktoré sú plastické a majú predpoklad, že si v takýchto podmienkach výborne poradia.
Cenným zdrojom informácií pre pestovateľa sú odrodové pokusy v jeho okolí - tam sa dozvie, aké odrody vychádzajú v danej oblasti a na ne by sa mal prioritne zamerať. Dôležité je poznať vlastnosti odrody, pretože každá odroda má, či chceme, alebo nie, svoje slabé miesta a je dobré zistiť si, aké to sú, napr. tendencia k prerastaniu, vyššia náchylnosť k chorobám, či k poliehaniu a podobne. Správne zvolenou agrotechnikou sa dajú tieto „slabé“ miesta úplne, alebo do istej miery eliminovať.
Dôležitá je taktiež odrodová agrotechnika, t. j. ku každej odrode je potrebné pristupovať špecificky, napr. niektoré repky na jar veľmi rýchlo vstupujú do vegetácie, preto ako prvé vyžadujú regeneračné hnojenie dusíkom, taktiež insekticídne ošetrenie.
V konečnom dôsledku záleží na pestovateľovi, akým spôsobom bude k tej - ktorej odrode pristupovať a ako sa bude venovať technológii pestovania vo svojich výrobných podmienkach, ktoré by mal poznať ako svoju dlaň.
Okrem množstva podnetných informácií z oblasti pestovania repky zameraných na problémy s rezistenciou škodcov repky proti insekticídom, na reguláciu burín v medziporastovom období, či zásady zakladania porastov repky, je súčasťou tejto prílohy aj prehľad odrôd, ktorý napomôže výberu tej „správnej“ repky.
VIERA UVÍROVÁ
repka-2-2016-SK-web