Olejnina s potenciálom, ktorá si však vyžaduje pozornosť pestovateľa.
Každý rok v apríli sa nenápadná zelená v krajine zmení ako šibnutím čarovného prútika na žiarivo žltú. To je obdobie, keď repka dáva jasne najavo, že tu je a právom patrí na naše polia. Jej miesto v osevnom postupe je významné a využiteľnosť mnohostranná.
Z celosvetového hľadiska patria krajiny EÚ k popredným producentom repky, spolu s Kanadou a Čínou. Predpovede pestovateľských plôch a dosahovanej úrody sa v priebehu sezóny vyvíjajú, v tomto ročníku je odhadovaná produkcia krajín EÚ v rozpätí 18,4-19,5 milióna ton. Potešujúci je fakt, že EÚ vedie v rebríčku dosahovaných úrod, ktoré sa pohybujú na úrovni okolo 3 ton z hektára. Menej priaznivý je však trend poklesu dosahovaných úrod v priemere posledných desiatich rokov. Repka je dlhodobo najvýznamnejšou olejninou aj na Slovensku, hoci jej ekonomika je v posledných rokoch značne rozkolísaná, na čo vplývajú aj rastúce ceny vstupov. Ako vyplýva z článku v tejto odbornej prílohe, v období rokov 2019 – 2023 boli pestovateľské plochy repky na Slovensku na úrovni okolo 150 tisíc hektárov s priemernou úrodou, ktorá mala rastúci trend v rozpätí 2,84 až 3,62 t/ha. Ekonomika však, bez započítania dotácií, vychádzala v kladných číslach len v dvoch rokoch zo sledovaného obdobia.
Kým sa však pestovateľ dopracuje k vytúženej úrode, čaká ho viacero úskalí a vrtochov počasia. V prípade repky bol stav novo založených porastov na Slovensku v roku 2024 rôznorodý v závislosti od termínu sejby. Do konca roka 2024 sa väčšinou aj slabšie porasty postupne zapojili a ich kondícia bola hodnotená ako optimálna. Pestovatelia sa na jeseň pri vzchádzaní repky museli vysporiadať so škodcami, ako sú napríklad skočky, lokálne sa vyskytli aj piliarky a vošky, kalamitu dokážu spôsobiť aj hraboše. Začiatok roka 2025 bol sprevádzaný relatívne teplým počasím a suchom, hlavne v druhej polovici januára. Mesiac február skončil ako teplotne priemerný, z hľadiska zrážok ako suchý. To vplývalo aj na celkovú kondíciu porastov, pričom v mnohých prípadoch sucho sprevádzalo aj aplikáciu prvej, tzv. regeneračnej dávky dusíka na porasty. Deficit zrážok sa podarilo zmierniť až koncom mesiaca a trend väčších úhrnov zrážok pokračoval neskôr aj v marci a apríli. Marec bol teplotne nad dlhodobým priemerom, úhrn zrážok dosiahol v priemere za Slovensko asi 58 mm, čo je 130% dlhodobého priemeru obdobia rokov 1901 – 1990. Postupné otepľovanie v apríli bolo sprevádzané rizikom výskytu jarných mrazov predovšetkým v úvode mesiaca, ktoré boli nebezpečné hlavne pre kvitnúce ovocné stromy. Priebeh počasia a zvyšujúca sa teplota ovplyvnili aj aktivitu škodcov na repke. Prvé výskyty stonkových krytonosov boli sledované už v tretej dekáde februára, následne otepľovanie prialo aj masívnemu výskytu blyskáčika repkového. Vyšší úhrn zrážok v čase kvitnutia repky priniesol aj priaznivé podmienky pre rozvoj chorôb, ako je biela hniloba, na mieste bola preto aplikácia fungicídov. Sezóna je v plnom prúde, na poliach je rušno, pestovatelia robia maximum pre dosahovanie úrod a kvality, ale už teraz je potrebné myslieť aj na budúcnosť. V prípade repky to znamená venovať pozornosť okrem iného aj výberu vhodnej odrody, ktorá je spolu s agrotechnikou kľúčom k úspechu pestovateľa. V tejto odbornej prílohe nájdete nielen stálice, ale aj aktuálne novinky v odrodovom sortimente.
EVA NOVÁKOVÁ
https://rno.sk/wp-content/uploads/2025/05/repka-2-SK-min.pdf