Spoločnosť BASF v minulom roku postupne predstavila viaceré novinky v oblasti ochrany poľných plodín, konkrétne nové fungicídy s „revylučným“ riešením pre komplexne zameranú ochranu obilnín. Podľa Johannesa Weimera, generálneho riaditeľa spoločnosti BASF pre Česko a Slovenskú republiku, tomu nebude inak ani v roku 2022. Cieľom je naďalej prinášať inovatívne riešenia pre optimalizáciu práce poľnohospodárov, ako zvýšiť úrody a ochrániť vynaložené náklady s ohľadom na životné prostredie.
Revysol® - azol novej generácie
V roku 2021 spoločnosť BASF na trh priniesla úplne novú účinnú látku zo skupiny azolov - mefentrifluconazole, uvedená bola pod obchodným názvom Revysol®. Ako uviedol Ing. Matúš Czakó zo spoločnosti BASF - ide o prvý azol s unikátnou štruktúrou molekuly pre maximalizovanie fungicídnej účinnosti, má nízku toxicitu pre včely pri registrovanom použití. V porovnaní so súčasnými azolovými prípravkami sa odlišuje tým, že dokáže rotovať, t. j. vo svojej štandardnej forme je pohyblivý v pletivách rastlín. Podľa M. Czakóa sa až stokrát silnejšie viaže na patogéna a tým ho rýchlo a účinne eliminuje. Vyznačuje sa dlhodobým preventívnym a kuratívnym pôsobením, "revylučnou" flexibilitou a širokým spektrom účinku vďaka uvedenej väzbe na patogéna.
Uvedené vlastnosti potvrdili laboratórne pokusy ako aj pokusy v podmienkach praxe, konkrétne na pšenici, ktorá bola infikovaná septóriou. Hodnotenie bolo vykonané 18 dní od inokulácie. V prípade aplikácie účinnej látky Revysol®, rýchlym nástupom účinku dokázala účinne eliminovať rast hýf patogéna a zabránila tak poškodeniu pletív listov. „Správne načasovanie použitia Revysolu® poskytuje širšie možnosti, či už pri preventívnej alebo kuratívnej aplikácii, kedy sme už zaznamenali určitý priebeh choroby, pričom účinnosť Revysolu® je vždy zachovaná,“ dodal k výsledkom M. Czakó, zároveň poukázal na rýchly a excelentný príjem účinnej látky, potvrdený už jednu hodinu po aplikácii.
Dlhodobá účinnosť, aj pri nižších teplotách
Čo sa týka dlhodobej účinnosti, v pokusoch zameraných na účinnosť ochrany pšenice proti septorióze, bola po 41 dňoch od aplikácie na úrovni 70 percent, pričom štandardné účinné látky, resp. prípravky boli účinné na cca 20 percent. Podobne, aj v pokusoch zameraných na účinnosť ochrany proti hrdzi, ako aj na pohyblivosť účinnej látky v listoch bola preukázaná výborná mobilita Revysolu® v listoch pšenice, ktoré chráni po dlhšiu dobu. M. Czakó poukázal na skutočnosť, že štandardné azolové prípravky sú účinné cca od 10°C, naproti tomu Revysol® je účinný už od 5°C, vďaka čomu rieši skorý nástup múčnatky, či septórie aj pri nízkych teplotách. Navyše, vďaka rýchlej absorbcii do pletív rastliny, Revysol® preukázal významne vyššiu odolnosť proti intenzívnemu UV žiareniu, pri ktorom sa iné štandardné prípravky rýchlo odbúravajú. V prípade zrážok, už jednu hodinu po aplikácii, Revysol® nie je zmytý ani obmedzený v účinnosti.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.