Keď sa chce, riešenie sa vždy nájde. Aj tak by sa dalo charakterizovať rozhodnutie vlády o pomoci suchom postihnutým poľnohospodárom prostredníctvom pôžičky z Environmentálneho
fondu.
Ide síce o netradičné, no za danej situácie pre všetkých prijateľné riešenie. Na druhej strane, asi každému je jasné, že hoci de iure by sa toto riešenie dalo použiť aj v budúcnosti, ani zďaleka nejde o systémový nástroj, pomocou ktorého by sa dalo účinne reagovať na čoraz častejšie výčiny počasia.
Takýmto riešením by mohol byť takzvaný Rizikový fond, o ktorom sa už dlho hovorí, ale zatiaľ bez akéhokoľvek efektu. Najnovšie sa diskusie o vytvorení takéhoto fondu vedú v rámci rokovaní o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie 2014 - 2020.
Názory na zriadenie Rizikového fondu sú pritom rozdielne. Niektoré členské krajiny žiadajú, aby išlo o fond na celoúnijnej úrovni, kým druhá skupina navrhuje, aby si to každý štát riešil vo vlastnej réžii. K dohode zatiaľ nedošlo, ale poznajúc domáce reálie, pre slovenských poľnohospodárov by bolo lepšie, keby Rizikový fond vznikol a fungoval pod patronátom Bruselu.
ROMAN LETTRICH